Nie wiesz, kiedy i jak to się stało.
Stopniowo, niezauważalnie, latami zabrnęłaś w relację z kimś, kogo nie znasz…
To już nie jest Twój idealny, charyzmatyczny partner. Maska opadła. Nagle dostrzegasz twarz emocjonalnego przemocowca. Twarz psychofaga.
I wtedy próbujesz się z tego wyrwać. Musisz się wyrwać, bo niebawem zostanie z Ciebie rozmontowany psychicznie wrak człowieka.
Zaczyna się nierówna walka zdrowego rozsądku z chorymi emocjami.
Czujesz, jakbyś miała dwie głowy, mówiące różnymi językami i przekrzykujące się nawzajem, a Ty nie wiesz, której z nich masz usłuchać.Fragmenty książki "Moje dwie głowy"

Przemoc emocjonalną rozpoznaje się po ofierze, nie po oprawcy. Ten dla świata przeważnie jest uładzony-wręcz-szarmancki, ujmujący-wręcz-łagodny. Nigdy byście nie powiedzieli, że taki charyzmatyczny i wyprasowany w kancik gość dzień w dzień swoimi zachowaniami drąży członkom rodziny dziurę w mózgu i psychice. To nie on, to ofiara „daje sygnały” - tylko pozornie uśmiechnięta, tylko pozornie rozprawiająca o swoim szczęściu, a jednak dziwnie rozedrgana, chorobliwie skupiona na niewidocznych dla osób trzecich chimerach i humorach swojego partnera. I na jego potrzebach – wyłącznie na jego potrzebach. Nie na swoim dobrym samopoczuciu, swoim rozwoju, swoim zdrowiu. Niechby spróbowała! Ofiara musi pozostawać w ciągłej gotowości i dyspozycyjności. Czujna jak ważka – każdy ruch powietrza może oznaczać, że dzisiejszy wieczór skończy się albo potężną dawką przeskalowanej miłości albo nienawiści, sarkazmu, pogardy albo - tego najgorszego – wrogiego milczenia, które może zwiastować wszystko. Trwanie w takim stanie ni to nadziei ni to lęku uzależnia. A dalej wszystko toczy się już tak, jak w przypadku każdego innego narkotyku. Albo wyniszczenie, albo odstawienie. Trzeciego wariantu nie ma.
Zdanie sobie sprawy z tego, że byłam podwładna nie ogromnemu uczuciu innego człowieka, lecz pewnej formie uzależnienia, znacząco ułatwiło mi zakończenie tej pasożytniczej relacji i wyczołganie się z tego na własnych czterech. Świadomość tego, że ktoś celowo manipuluje Twoją chemią, emocjami, zdrowiem tylko po to, żeby coś ugrać dla siebie i w zamian nie dać nic, oraz zezłoszczenie się na siebie za swoją pasywność jest potężnym motywatorem do zmian.Z kim Ci się kojarzy pojęcie „psychopata” (socjopata)? Z tym samym, co mnie jeszcze całkiem niedawno: Hannibal Lecter z Milczenia owiec, Kuba Rozpruwacz, Kalibabka albo Tulipan, Jack Nicholson w Lśnieniu. A może Glenn Close w Fatalnym zauroczeniu?


Otóż nie. Dla mnie to też było zaskoczeniem. Wszyscy powyżsi to zaledwie jeden z odłamów socjopatów. Cała reszta pozostałych podtypów krąży wśród nas i podszywa się pod normalnych ludzi, żeby… No właśnie, żeby co? Żeby czerpać zadowolenie oczywiście. Ale czyż każdy normalny człowiek nie dąży w życiu do zadowolenia? W czym więc jest ukryta różnica?

W tym, że socjopaci czerpią zadowolenie kosztem innych. Kosztem ich emocji, upokorzenia, pieniędzy. Normalni ludzie mają ograniczniki. Kierują się jakimiś zasadami w trakcie owych poszukiwań i dążenia do zadowolenia siebie. Psychopaci nie uznają żadnych norm, nie mają żadnych zahamowań. Oni żyją dla zaspokojenia swoich bardziej lub mniej doraźnych zachcianek i jest to dla nich absolutny priorytet. Nic nie jest ważniejsze i nic ich nie powstrzyma: ani straty moralne bądź finansowe ufających im ludzi (a nawet ich własne), ani żadne kodeksy, ani nawet widmo kary. Ich życie ma być ciągiem tyleż podniecających, co chorych rozrywek. A jaka jest największa rozrywka dla socjopaty? Krzywdzenie i niszczenie innych ludzi, ścieranie z ich twarzy denerwującego ich zadowolenia i wywoływanie grymasu nieszczęścia i udręki – to jest ich cel nadrzędny.


Psychofag nie spędza życia na poszukiwaniu prawdziwej miłości (co notorycznie powtarza), tylko na poszukiwaniu kolejnych ofiar (co notorycznie czyni). Narcyz nie szuka partnera, tylko wyznawcy i lustra swojej doskonałości. Cała reszta jest pochodną tych dwóch zdań. I nieważne, czy mówimy o kobietach, przyjaciołach, partnerach handlowych, czy dzieciach. Poniższy cykl dotyczy wszystkich ludzi wchodzących w relację z psychofagiem. Skupiłam się na sprawach damsko-męskich, ale pod hasłem „partnerka” może kryć się każdy, komu psychofag stanie na drodze i ma z nim coś do załatwienia. Psychofagi zwani są nieuczciwymi sprzedawcami używanych aut. Wciśnie Ci wszystko – miłość, uczucia ojcowskie, towar, lojalność. Zapomni tylko dodać, że przed każdym z tych słów stoi przedrostek pseudo i że z waszego układu to on będzie miał korzyści, a Ty straty. Prawda jest taka, że psychofag jest pasożytem i złodziejem, który okradnie Cię z najcenniejszych wartości – ufności, wiary, a potem przedstawi się światu jako Twoja ofiara, wyłuskując najdrobniejsze Twoje potknięcie lub wadę. I to jest najbardziej niebezpieczne. To dlatego należy uczyć się rozpoznawać psychofaga na odległość, bo w efekcie końcowym oprawca zdoła przekonać świat, że to on był ofiarą, a ofiara może mieć problem z udowodnieniem swoich racji w tak ulotnej materii, jaką jest stosowanie na niej wyrafinowanych technik manipulacji.


Jeśli człowiek czyni z pewnych chorych zachowań stały destrukcyjny schemat powielany przez całe życie, wówczas możemy mówić o patologii. Jeśli komuś raz w życiu zdarzyło się coś ukraść, to jeszcze nie czyni z niego złodzieja czy kleptomana. Jeśli zdarza się nam skłamać, to jeszcze nie jesteśmy patologicznymi kłamcami. Jeśli raz w życiu zdradziliśmy, to można założyć, że popełniliśmy, fatalny, moralnie obrzydliwy, ale jednak błąd. Jeśli jednak każdy kolejny z wielu związków jednego człowieka za każdym razem uwieńczony jest serią zdrad, a w każdym przypadku wszystkie kolejne partnerki przy użyciu manipulacji i najbardziej zwyrodniałych kłamstw doprowadzane są do skrajnego emocjonalnego wyczerpania bądź choroby psychicznej, to wówczas możemy już mówić o schemacie – a więc o patologii.

Żeby uzyskać od Ciebie odpowiednie wsparcie w nagminnie powodowanych przez niego sytuacjach kryzysowych oraz wygenerować odpowiednią dla jego chorych potrzeb zmaksymalizowaną amplitudę Twoich uczuć, psychofag zastosuje szereg psychozabaw, które w ostatecznym rozrachunku mają na celu jedno: najpierw wykorzystanie Twoich zasobów, potem zdezorientowanie, a na końcu psychiczne wyniszczenie Ciebie. Gdy cel zostanie osiągnięty, pójdzie dalej – a Ty, jako akumulator, już się wyczerpałaś. Dopóki jednak dostarczasz mu tej rozrywki i będziesz się tej zabawie podporządkowywać, będzie przy Tobie trwał i udoskonalał swoje gierki, by wyssać z Ciebie, ile się da. Do końca (albo tak długo, jak mu na to pozwolisz). Najpewniej jednak, widząc, że jesteś już na wyczerpaniu, zastosuje podwójną taktykę i jeszcze będzie bawił się Tobą i równocześnie już zdobywał nowego dostawcę energii.


KATALOG PSYCHOZABAW


1. Amnezja.
2. Zabawa w głupa.
3. Ciepło-zimno.
4. Świat jest pełen wariatów.
5. Kółko graniaste.
6. Berek.
7. Atak najlepszą obroną.
8. Manewr wyprzedzający.
9. Zbijak.
10. Przychodzę z dobrą nowiną.
11. Wiadro dziegciu, łyżka miodu.
12. Zabawa w doktora.
13. Jednoręki bandyta.
14. Wielka improwizacja..
15. Kotek i myszka.
16. Jestem mądry niesłychanie, najpiękniejsze mam ubranie.
17. Już taki ze mnie zimny drań i dobrze mi z tym bez dwóch zdań.
18. Mój mąż, proszę pani, jest z zawodu dyrektorem.
19. Zbrodnia i kara.
20. Pokaż, kotku, co masz w środku.
21. Zabawa w „Enigmę”.
22. Kup pan cegłę.
23. Zabawa w pomidora.
24. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?
25. Atrakcyjny Kazimierz.
26. Copy & paste.
27. Jak Wojtek został strażakiem.
28. Monopol.
29. Stary niedźwiedź mocno śpi. 
30. Podróż za jeden uśmiech.
31. Misio Impossible.
32. Zabawa w Człowieka.
33. Trafiony-zatopiony. 
34. Rosemary’s Baby.

Na własny użytek ukułam koncepcję „dwóch głów”. Otóż każdy człowiek posługuje się w swoich życiowych wyborach owymi dwiema głowami – jedną głodną wszelakich uczuć i doznań (EMOCJONALNA), drugą przywołująca nas do porządku, nakazującą kierowanie się logicznymi przesłankami i zasadami (RACJONALNA). Wszystko byłoby pięknie, gdyby posługiwać się nimi obiema współmiernie do sytuacji i równoważnie. Niestety, u ogromnej rzeszy ludzi (w większości dotyczy to oczywiście kobiet) prym wiedzie głowa emocjonalna. Niestety też ta głowa jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju potknięcia. W tej właśnie głowie nosimy wszelkie deficyty, traumy, lęki wyniesione z dzieciństwa i z niefajnych relacji z innymi ludźmi.Uszy kobiety kochającej za bardzo są znacznie większe od jej mózgu. Chętnie chłoniemy słowa tyleż piękne, co niepoparte żadnymi realnymi przesłankami. Chętnie łapiemy się na obietnice, zaklęcia, dramatyczne scenki, w których psychofagi są specjalistami. Psychoteatr. Słowa, słowa, słowa. Fenomenalna lista dialogowa składająca się z zaklęć: nasze zjawiskowe pierwsze spotkanie, nasza wyjątkowa miłość, nigdy nie pozwolę sobie na jej zbrukanie, nasz magiczny seks, nasze cudowne wspomnienia, z nikim nie było mi tak dobrze i spokojnie, nasze splecione na starość dłonie, zrobię dla nas wszystko, nigdy cię nie zawiodę. Itd., itd. Jednym słowem – ogrywane są nasze najskrytsze marzenia i uczucia. Te hasełka są nam wszczepiane jak czipy do mózgu, żebyśmy z większą łatwością wybaczały obrzydliwe czyny, które mają nadejść. Nigdy, zawsze, my, nasze okraszone górnolotnym słownictwem, nadmierną intensywnością min, łez, tarzania się na kolanach. To w obawie o utratę tego właśnie pakietu skłonna będziesz wybaczać wszystko. To w obawie, że skończy się ten romantyczny teatrzyk, skłonna będziesz wypierać, ukrywać przed samą sobą i otoczeniem nawarstwiające się oczywiste sygnały, że jest jakieś, już nie tak piękne, drugie dno – jego inna twarz i jego podwójne życie. A wiesz, do czego można porównać ten lęk? To lęk narkomana przed odstawieniem toksyny. Bo ten pakiecik daje taki piękny haj. Dużo dasz sobie wmówić i wiele razy uwierzysz w kolejne kłamstwa, żeby jeszcze trochę pobyć na haju.


Co czuje kobieta, która o drugiej w nocy pewnego zimowego dnia po odbyciu miłosnego aktu ze swoim mężczyzną odkrywa w komputerze słowa, które napisał kwadrans przed owym aktem do innej: Chciałbym cię pieścić, zasnąć przy tobie. Marzę o tym, że oboje mieszkamy tu, w moim mieszkaniu, ale musimy jeszcze poczekać, bo nie mogę stąd wyjść w samych skarpetkach (albo od innej kilka miesięcy wcześniej) Ja też ciągle czuję twój zapach we włosach (albo do jeszcze innej, już nie pamiętam kiedy) Moglibyśmy, jak dawniej, spotykać się niezobowiązująco. Zawsze to lubiliśmy? Taka kobieta czuje się, jak dopiero co wzięta zamiast, jak zgwałcona! Taka kobieta nagle orientuje się, że w ten sposób była brana zamiast i gwałcona całymi latami. Uzmysławia sobie, że latami z walizki przywożonej przez psychofaga z kolejnych delegacji wyjmowała do prania bieliznę i ubrania, które wcześniej były z niego zdejmowane przez inne... Taka kobieta uzmysławia sobie, że te dziwne obce zapachy i różnej długości, i różnej maści włosy, zdejmowane przez nią z jego marynarek, były sygnałem, którego nie powinna była zlekceważyć. Ale zlekceważyła i teraz chce się jej od tej swojej głupoty i obrzydzenia zwymiotować. I wymiotuje.Wydaje Ci się (jest Ci skutecznie wmawiane), że to Ty ciągle popełniasz błędy – niedowidzisz, niedosłyszysz, nadinterpretujesz, czepiasz się. Włącza się program wpędzania siebie w poczucie winy. Zaczynasz nierówny wyścig z jego oczekiwaniami wobec Ciebie. Próbujesz „wynagrodzić” mu swoje rzekome przewiny. Nadskakujesz. Chcesz sobie zasłużyć na jego miłość mimo Twoich „ułomności”, których on odnajduje coraz więcej. Najgorsze jest to, że zaczyna cierpieć nie tylko Twoja psychika. Cierpi również ciało. Przypatrz się sobie. Odechciało Ci się nawet atrakcyjnie wyglądać. Straciłaś motywację. Dopiero co przecież byłaś jego księżniczką – a teraz ta ciągła negacja, odrzucenie, złośliwe uwagi, ignorowanie Twoich potrzeb, skupienie tylko na nim. Do tego ten ciągły obłęd fochów, agresji, na przemian z nawrotami płomiennych, przeskalowanych uczuć. I mimo tych cudownych „miodowych miesięcy” nieustająco czujesz się wykorzystywana i odrzucana. Czujesz, że on na Tobie zwyczajnie żeruje. Jemu należy się wszystko: Twoje oddanie, czas, wysiłki. Tobie nie należy się nic. Ani jego oddanie, ani jego czas, ani jego wysiłki. Przypatrz się: w waszym domu, firmie, rodzinie wszystko jako tako kręci się dzięki Tobie, ale i Twoim kosztem.Kiedy rozmawiałam z innymi kobietami – ofiarami psychofagów, czytałam ich wypowiedzi w książkach, na forach, bardzo często padały stwierdzenia: jego spojrzenie robiło ze mną to coś, będąc z nim czułam to coś.
Otóż mam dla Ciebie i dobrą, i złą wiadomość zarazem. To coś nie jest ukryte w nim, tylko w Tobie. Tak naprawdę opowieść o związku z psychofagiem nie jest opowieścią o nim, tylko o Twoich słabościach i deficytach, które wykorzystał, żeby najpierw Cię zdobyć, a później na Tobie pasożytować i wyniszczać. To dlatego tak ważne jest rozpoznanie w sobie tych „ułomności”, które powodują, że jesteśmy wymarzonym celem psychofaga. A ten potrafi być szalenie charyzmatyczny, elektryzujący, pociągający. Ale czy dla wszystkich? Są przecież ludzie, którzy ich rozszyfrowują i opierają się ich teatrzykowi, są odporni na ich gierki. Skoro jednak skończyłyśmy w związkach z psychofagami, to my do grupy psychoodpornych nie należymy. Znakiem tego mamy… to coś, co ich do nas wabi, co daje im wyraźny sygnał: tu będziesz miał świetną zabawę, stary! Nawet tacy spece w tej dziedzinie, jak Robert Hare czy Harvey Cleckley, są zdania, że co do zasady nie ma ludzi, którzy są całkowicie psychofagoodporni. Kwestią jest tylko, czy psychofag poradzi sobie z nimi przy użyciu bardziej, czy mniej wyrafinowanych technik oraz czy zmanipulowanie konkretnej osoby zajmie mu mniej, czy więcej czasu. Wszystko zależy od tego, na ile „cel” może mu się do czegoś przydać. Tym niemiej coś powoduje, że i oni sami chętniej lgną do konkretnej kategorii ludzi.Podjęłaś decyzję? Powiedziałaś: pas? Już nie możesz znieść tej ciągłej niepewności, kłamstw, agresji przeplatanej z pustymi obietnicami. W ręku masz twarde dowody, że tu działy się i nadal dzieją grubsze sprawy. Może nawet dałaś mu szansę na powrót, ale on jest recydywistą, więc nie skorzystał (a raczej znów skorzystał z innej pani). Sprawa jest jasna. Masz dość tego obłędu. Walizka, szczoteczka do zębów, drzwi, prawnik, sayonara.

O nie, nie, moja droga. Tak łatwo to nie będzie. Teraz psychofag ma swoje pięć minut. Teraz zobaczysz na własne oczy, co to znaczy obsesja. Teraz po raz kolejny w swoim życiu psychofag zechce Ci udowodnić, jak strasznie jesteś dla niego ważna (nie mylić z „kochana”). Zostaniesz po raz wtóry poddana procesowi uwiedzenia. Teraz masz mu dostarczyć dowodów, że mimo wszystkiego, co Ci zrobił, nadal jesteś na niego miękka, a przede wszystkim będzie MUSIAŁ odgrodzić Cię od innych mężczyzn. Skoro zdecydowałaś się na zerwanie z nim, to pojawia się realne zagrożenie, że w Twoim otoczeniu zaczną się takowi kręcić. A on nie może do tego dopuścić. Jeśli nie będziesz należeć do niego, to nie będziesz należeć do nikogo. Będzie więc wykorzystywał tę Twoją ciągle jeszcze „miękkość” na niego. Zastosuje wszystkie taktyki, żeby machając Ci przed nosem ochłapem tej swojej pseudomiłości, zdezorientować Cię emocjonalnie i zniechęcić do oglądania się za innymi samcami.Zaprawdę powiadam Wam – nieodkopnięty z odpowiednią mocą psychofag będzie nawracać jak niedoleczony świerzb. Wykorzysta wszystkie techniki i sposobności. Będzie sączyć w SMS-ach, mailach, słowach i uczynku coś na kształt syreniego śpiewu, w obliczu którego musisz, niczym Odyseusz, przywiązać się do masztu albo zalać sobie uszy woskiem, żeby na to nie reagować, bo śpiewać będzie zaiste pięknie. Głównie usłyszysz arię w różnych tonacjach, że jego świat bez Ciebie stanie się jałową pustynią i runie, a szansa na kontynuację waszego wyjątkowego związku zostanie zaprzepaszczona. I będzie to Twoją i tylko Twoją winą!Jeżeli jesteś w takiej samej sytuacji jak ja, to masz jedno podstawowe zadanie: zero kontaktu. On Cię poznał na tyle dobrze, że wie, jak Cię podejść – wie, co Cię wzrusza, co zadziała, który guzik trzeba wcisnąć. Ja naprawdę nie jestem głupią kobietą, ale dawałam się łapać na to tyle razy, że to aż nie do uwierzenia. Lingwozależna, uzależniona od manipulacji chorego człowieka kobieta to straszny widok. Zostałaś wkręcona w spiralę myślenia o nim i o waszym związku (wierzyć – nie wierzyć, kontynuować czy skończyć z tym, może jednak się opamięta – a co, jak się nie opamięta, terapia, czy samouleczenie, naciskać, kontrolować czy odpuścić i udawać zimną sukę). Im więcej sączonej przez niego toksyny, tym więcej o tym myślisz i od tego myślenia się uzależniasz. I tak na okrągło. Powiedzenie tej spirali STOP i zrobienie tego we właściwym momencie to wielka sztuka. Jeśli przegapisz ten moment, to możesz się narazić na utratę własnej tożsamości i schrzanienie sobie reszty życia. Masz nie odbierać telefonów, nie czytać SMS-ów, nie wpuszczać go do mieszkania. Ja wielokrotnie poddawałam się ciekawości (nadziei?) albo dawałam się sprowokować, ale trening czyni mistrza. Pamiętaj – jemu nie chodzi o Ciebie i ratowanie waszego związku, tylko o zwycięstwo nad Tobą, o zaspokojenie swojej chęci kontrolowania Ciebie i nakarmienie po raz kolejny swojej próżności.


Musi Ci przyświecać podstawowa zasada: uciekasz, ale ma to być ucieczka do przodu, więc, na miły Bóg, dziewczyno, zajmij się wreszcie sobą. Skończ z myśleniem o człowieku, który o Tobie nie pomyślał ani przez moment, kiedy zaspokajał swoje doraźne zachcianki. Rozwijaj się, ruszaj, rób to, na co miałaś ochotę, a o czym zapomniałaś. Każda aktywność jest lepsza niż kanapa plus rozpacz. Zakończenie tej na wskroś chorej relacji nie ma Cię uwstecznić, tylko dać Ci kopa do przodu. Wybierz sobie płaszczyznę, której doskonalenie dałoby Ci największą satysfakcję, i ruszaj. Obojętne, czy to będzie Twój wygląd, warsztaty fotograficzne, pisarskie, haft krzyżykowy, czy wolontariat w schronisku dla psów. Postaw sobie cel i go zrealizuj. Ja zawsze chciałam ujawnić się z moim pisaniem. Wstydziłam się. A dziś? Proszę – czytasz mnie. Może nie jest to Bułhakow, ale nie dbam o to. Mam ochotę napisać o swoich emocjach i kawałku życia – piszę. Jeśli na drodze do realizacji Twoich planów stoją finanse – tak, to jest problem. Ale może warto się szarpnąć? Może masz zdolność kredytową, z której mogłabyś skorzystać, albo zaskórniaki zbierane na czarną godzinę? No to przyjmij do wiadomości, że czarna godzina właśnie nadeszła. Czarniejsza już może się nie zdarzyć. To na nią oszczędzałaś. Wykup abonament na siłownię, kup gitarę elektryczną, zrób sobie odsysanie tłuszczu, wyjedź w Himalaje. Cokolwiek, co miałoby spowodować, że posuniesz się o krok w kierunku… siebie. Cokolwiek, co oddali Cię od poprzedniego życia, w którym jesteś zakotwiczona. Bo to nie było Twoje życie, tylko psychofagowe.Polecam metodę na padlinę. Masz się nie ruszać, nie dawać oznak życia, nie prowokować, a sama prowokowana – nie reagować. Umarłaś i nie żyjesz. Psychofag ma na celu wykończenie Cię, więc jeśli nie dasz mu powodów do myślenia, że nadal jest co dobijać – odejdzie. No niestety. Lekarz kazał przytakiwać. Niech sobie ma. Chce ofiary – proszę, oto ofiara. Daruj sobie walkę wręcz, zemsty, udowadnianie. Teraz nie masz na to siły i możesz tylko wykopać sobie większy dołek. Na co Ci to?Musisz sobie zdać sprawę z tego, że wyjście z toksycznego związku, jak sama nazwa wskazuje, jest tym samym, co detoksykacja po nałogu. W tym konkretnym przypadku odpowiednikiem „strzału w żyłę” były chore, uzależniające spektakle toksyka i emocjonalne huśtawki, które Ci fundował. Jeśli jednak zechcesz z tym hajem skończyć, to czekają Cię wszystkie te same stadia, które przechodzi narkoman w ramach syndromu odstawiennego – i fizyczne, i psychiczne. Świadomość tego, że wszystkie te składowe są częścią procesu zdrowienia, pozwala przetrwać doły detoksykacyjne i chęć ponownego sięgnięcia po „strzał”.


Następuje taki moment w paśmie naszej udręki po rozstaniu, że wydaje się nam, iż nie będzie jej końca. To wtedy jesteśmy skłonne uwierzyć, że skoro to aż tyle trwa i jest tak strasznie bolesne, to musiało to być miłością naszego życia. Nic bardziej mylnego. Bo oto właśnie nastąpiło przesilenie głodu narkotycznego. Jesteś przecież na detoksie. To, niestety, wraca falowo, ale z każdym razem z mniejszą intensywnością. Niestety wiele z nas w tych momentach poddaje się sile własnych iluzji, sile wspomnień i sile ataków psychofaga. I zaczynamy ten szalony taniec od początku. Jeśli jednak przeczekasz to przesilenie – wygrasz. Bo w przypadku wychodzenia z toksycznego związku ucieczka to walka. O siebie. Nie daj się złamać po raz kolejny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powiedzenie prawdy o psychofagu należy się tym wszystkim dzieciakom. Bardziej niż którejkolwiek kobiecie, która czyta tę książkę w poszukiwaniu otuchy, w trakcie albo zaraz po zakończeniu chorego związku. Kto im doda otuchy? Kto zrozumie, że na ich niewinnej, kształtującej się psychice latami dokonywano swoistego gwałtu? Kto zrozumie, jak bardzo są samotne, próbując dopasować model pod tytułem „tatuś” do kogoś, kto nimi manipuluje, okłamuje, poniża, wysługuje się nimi, że mu tylko do czegoś służą? Do wszystkiego, ale nie do kochania. Jak wielka musi być samotność i smutek dziecka, które czuje całym sobą (a nieskażona intuicja dzieci wyczuwa to silniej), że są jedynie narzędziem? Jak wytłumaczyć dorosłym, skąd bierze się ostentacyjna autodestrukcja takich dzieciaków i ich podskórna złość, która czasem wybija jak szambo i powoduje, że są postrzegane jak odmieńcy, jak dzikusy? No i niestety skłonność do powielania toksycznych relacji.

Wyobraź sobie przez chwilę, że musisz wyjechać na dłużej. Czy powierzyłabyś swoje dziecko komuś, kto ma następującą charakterystykę:


·   skrajna niekonsekwencja w jakimkolwiek działaniu na dłuższą metę,
·   nieumiejętność poświęcania się dla kogokolwiek,
·   destrukcyjny imperatyw ulegania nagłym niezdrowym pokusom,
·   ciągoty do używek lub skłonność do uzależnień,
·   niepohamowana potrzeba doraźnej stymulacji, realizująca się w skrajnie nieodpowiedzialnych, antyspołecznych zachowaniach,
·   częste przejawy agresji,
·   patologiczne kłamstwa i manipulacje,
·   niezdolność do głębszych i trwałych więzi międzyludzkich.


Pewnie, że nie powierzyłabyś. A jednak pozostając z takim człowiekiem, robisz to.

Wiesz, ile musi mieć w sobie siły i woli przetrwania dziecko, które jest komuś takiemu „powierzone” i nie ma wyboru, musi mu siebie zawierzyć? Z jednej strony widzi, słyszy, czuje, a z drugiej nie może powiedzieć nic, bo jedyna osoba, która mogłaby, powinna je obronić przed destrukcyjnym wpływem psychofaga – własna matka – jest w niego zapatrzona jak w obrazek, wszystko wybacza, czasem więcej niż właśnie dziecku. To na skutek takiego życia w spsychofażonych dzieciach wylęga się bezradność, niskie poczucie własnej wartości i… złość, która skumulowana w dzieciństwie kiedyś wybije.

Taki jest smutny los dzieci psychofaga, które „służą” mu wyłącznie do manipulowania innymi ludźmi zamiast do kochania, opiekowania się, współtworzenia nowego życia.


Każda inna kobieta rozstająca się z partnerem po prostu niewłaściwym ma łatwiejsze zadanie. Jej partner zaniedbywał ją ALBO intelektualnie, ALBO fizycznie, albo emocjonalnie, albo w sferze duchowej, albo ją porzucił jako personę, albo zwyczajnie się im nie ułożyło i tyle. Kobiety uciekające ze związku z psychofagiem mają do odrobienia trudniejszą lekcję. Muszą nadrobić wszystkie te sfery, bo żerowanie psychofaga polega właśnie na tym, że to on ma być biorcą w tych wszystkich płaszczyznach, a ona w nich wszystkich – dawcą.

Umiarkowane, równomierne uzupełnienie wszystkich niedoborów po związku z pasożytem jest zadaniem trudnym, gdyż dość naturalnym odruchem dla każdej „uciekinierki” jest popadanie ze skrajności w skrajność. Wszystkie nasze zachowania i reakcje w tym okresie można zakwalifikować jako przejaw czegoś, co nauka nazywa PTSD – post-traumatic stress disorder (zespół stresu pourazowego). A może bardziej na miejscu będzie tu określenie syndrom poobozowy. Nasz uraz bowiem nie był czymś jednorazowym, tylko wieloletnim tkwieniem w wysoce stresogennym, upośledzającym najważniejsze sfery życia, układzie. Początkowo nawet nie wiemy, czego się uchwycić, bo do nadrobienia jest WSZYSTKO.


To samo dotyczy ciała. Głód! Długo skupiałyśmy się tylko na dbaniu o narcystyczną cielesność naszych partnerów i ich wizerunek. Widząc, że nasze zaangażowanie w ich look rozpromienia ich twarz, gotowe byłyśmy lekceważyć nasze własne potrzeby w tym względzie, byle na ów uśmiech zasłużyć.Wiele z tych, które decydują się na oderwanie od toksyny, należy bowiem lojalnie ostrzec o pewnych nieprzyjemnych, acz naturalnych objawach, które nastąpią zaraz po. Niczym nie różnią się od objawów dowolnej detoksykacji, ale warto o nich wiedzieć zawczasu, co by się nie lękać, kiedy nadejdą. Niby można powiedzieć – syndrom odstawienny, ale kto by to chciał zapamiętywać takie mundre terminy, skoro można prościej. POSTPSYCHOFAGOZA. Myślę, że tym terminem można objąć cały zespół objawów charakterystycznych dla detoksu i żałoby razem wziętych.Panów-Właściwych jest multum, tylko nasze deficyty powodowały, że oglądałyśmy się z wzajemnością za Panami-Niewłaściwymi. I to z tym właśnie należy skończyć, a nie ze wszystkimi panami hurtem. No fakt, faceci są inni. Jak bardzo, to jest jeszcze do zbadania, ale nie w Twoim obecnym stanie. Teraz powinnaś się zatrzymać, nie popadać ze skrajności w skrajność, nie gorzknieć ani nie rzucać się w klinowanie. Spoko-luz. Teraz zajmij się sobą, poprzyglądaj się. Ja po całej sprawie zapadłam się w sobie na wiele miesięcy, mój mózg wykonywał zdziesięciokrotnioną robotę mającą na celu przeformatowanie twardego dysku. Nastąpiła zmiana oprogramowania, wgrałam upgrady i updaty. Transformacja.Czy wiedziałaś, że assertio z łaciny znaczy wyzwolenie? Wyzwolenie w znaczeniu nadania wolności niewolnikowi.

Od czego można wyzwolić niewolnika, wasala, który żyje w nas samych?

Od lęków, zależności, nieumiejętności bronienia własnych granic.Będę powtarzać do upadłego – złość jest najzdrowszym stanem emocjonalnym, jaki natura mogła wymyślić dla ofiar przemocy. Dopóki się poddajemy i żyjemy w wycofaniu i izolacji od świata, dopóty gramy pod batutą oprawcy. Dopiero rzetelne wkurzenie się na siebie i przerwanie tego impasu daje nam możliwość dźwignięcia się z obłędu wytworzonego przez szaleńca. Kiedy sobie uświadomiłam, że do tej złości mam zwyczajnie prawo – poszło już łatwiej.Jest w Indiach najniższa kasta ludzi – pariasi. Do nich zaliczają się niedotykalni i, jeszcze niżej, niewidzialni. Są w hierarchii społecznej tak nisko, że samo spojrzenie na nich przedstawicieli kast wyższych jest traktowane jako nieczyste. Ja w pewnym momencie doszłam do tego, że jeśli nie postawię tamy obłędowi wybaczania komuś, kto nie zasługuje nawet na plunięcie mu w twarz, sama siebie zdegraduję do kasty niewidzialnych – bo nie będę mogła na siebie w lustrze patrzeć bez obrzydzenia. Wyobraziłam sobie taki scenariusz. On zdradzałby mnie do końca życia, tak jak jego ojciec zdradza jego matkę i tak jak on sam robi to ze wszystkimi swoimi kobietami. Żeby w tym związku wytrwać, musiałabym się „otorbić” na to łajdactwo i w tym tkwić albo oszaleć z upokorzenia i podejrzliwości. Moje dziecko patrzyłoby na to, jak z wolna staję się niewiarygodnym zerem, podnóżkiem dla kłamcy i emocjonalnego agresora (piękny wzorzec kobiety). Wyobrażenie sobie takiego gówna potrafi dać kopa niezbędnego do wycięcia tej postaci raka wraz ze sporym marginesem zdrowej tkanki. Ja bym sobie, dziewczyny, po prostu nie wybaczyła tego, że jemu wybaczyłam.Byłam cieniem siebie. Miałam wyprany mózg, wydrenowaną psychikę i wycieńczone ciało. Jednak od pewnego momentu w jednej z moich dwóch głów zadziałało oprogramowanie, które samoczynnie co rano odpalało się w tle i – niezależnie od głupot, jakie wyczyniała głowa emocjonalna – sterowało działaniami ewakuacyjnymi. Mozolnie, ale na przestrzeni kilku miesięcy bardzo skutecznie. Każda sensowna czynność okupiona była nadludzkim wysiłkiem, ale też… wspierana różnymi zbiegami okoliczności. Dziś, kiedy oceniam to z perspektywy czasu, widzę, ile miałam szczęścia w całym tym nieszczęściu i jak każde działanie na rzecz i w obronie siebie samej było nagradzane.


Pamiętam tylko uczucie, ale nie pamiętam słów. I może to jest nie najgorszy sposób, żeby zacząć zapominać


73 komentarze:

 1. Przeczytałam z zapartym tchem!
  Czyta się świetnie. Mechanizmy postępowania psychofaga są bardzo obrazowo i jasno opisane (nie spotkałam kogoś takiego w życiu i naprawdę aż trudno uwierzyć, że są ludzie, którzy tak funkcjonują).
  Wciągnęło mnie, jak kryminał ...
  Przerażające, że to niestety oparte o prawdziwe i realne ludzkie tragedie.
  Gratuluję wydania książki i mam nadzieję, że znajdą się takie kobiety, które przeczytają ją w porę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super książka . Ja spotkałam takiego człowieka ; ( jestem w fazie odtrutki i często wracam do książki aby nie łamac się ...

   Usuń
  2. Dziś zamówiłam książkę. Ale bloga przeczytałam rok temu i często do niego wracam.
   Jasne - też mam swoją historię, ale rok temu postanowiłam, że skończę ją - prędzej czy później. 7 lat to wystarczająco, więcej czasu niie dostanie. książę udaje, że nic nie widzi, uciekł daleko, ale pozostawił liczne ślady. Powody do odwiedzin.
   Jestem pewna co mam robić.
   Syn się cieszy. Ma 14 lat, I powiedział mi mniej więcej tak samo jak Tobie Maju.
   Jest b. mądry.

   Pozdrawiam
   L

   Usuń
 2. Dziekuje!Ratuje mnie Pani przed kolejna wpadka/zachwianiem rownowagi w wychodzeniu z tej pulapki. Bo wlasnie tydzien temu zobaczylam go po 4 miesiacach i 'zatesknilam' za nim(moim psychofagiem). Nie moglam tu trafic w lepszym momencie, zeby zdazyc zawrocic zanim wpadne kolejny raz w ta sama dziure i zaczne sie karcic, ze tak dobrze mi szlo i odzyskalam siebie - a tu nagle dalam sie wciagnac ZNOWU w jego gry.
  To mnie dotknelo najbardziej:
  'Tak rozchwiana emocjonalnie kobieta podejmując decyzję o ucieczce jeszcze długo nie może mieć pewności, jaki numer wywiną jej własne emocje, które ciągle próbują kolaborować ze światem czczych deklaracji przemocowego partnera i uzależniły się już nawet na poziomie chemicznym od takiego rollercoastera.'
  Oddaja idealnie moj stan. I ostrzegaja, zeby przerwac i skierowac kroki w przeciwna strone(przetrwac kryzys zamiast poddac sie.)
  Ma Pani fenomenalny styl pisania (moim zdaniem) i te humorystyczne wstawki sa genialne(moj ulubiony styl!):)
  Dziekuje jeszcze raz!
  Pozdrawiam,
  J

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla takich przypadków warto było pisać :)
  Wiem, że czasem samozaparcia nie wystarcza i przydaje się impuls z zewnątrz, który w krytycznym momencie złapie nas za rękę.
  Pozdrawiam Cię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Maju,
  Jest Pani bardzo mądrą i wartościową Osobą. Książkę pochłonęłam jednym tchem! Świetny styl pisania i poczucie humoru!
  Ja też kiedyś padłam ofiarą psychofaga (czy też własnej słabości do ludzi "wybitnie potrzebujących mojej pomocy"). Nie miałam dość siły, a może i intelektu, aby w porę powiedzieć NIE. Musiałam bardzo mocno zaryć o ziemię, aby moja myśląca głowa przekonała wreszcie tę drugą, nazbyt czującą, naiwną i życiowo nieco głupią... że muszę zawalczyć o siebie samą, bo prawie nie było już we mnie Człowieka.
  Czytając Pani historię- jakbym czytała swoją własną... Wszystkie etapy wychodzenia z tej choroby są mi znane. Dawanie kolejnych szans psychopacie z nadzieją, że... może się wreszcie zmieni, a potem ból rozczarowania... Frustracja i cierpienie. W końcu ogromna pustka, samotność i stany lękowe po definitywnym odstawieniu narkotyku... Nieustanna walka Myślącej z Czującą. Teraz już wiem, jak wiele można zyskać, gdy zawalczę o siebie samą. Choć w toksycznej relacji byłam "tylko" rok, to moja droga do wyzdrowienia była trudna i o wiele dłuższa niż Pani. Ale udało się.
  Dziś już jestem prawie zdrowa, bardziej świadoma samej siebie i otwarta na ludzi.
  Szkoda tylko, że wcześniej nie natrafiłam na taką książkę. Może moja droga do zdrowienie trwałaby krócej?
  Dziękuję za podzielenie się Pani historią. Warto było ją spisać.
  Książkę i link do bloga, oczywiście, podaję dalej.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i to jest moje rozdarcie - z jednej strony podskakuję z radości, że mogłam innym ulżyć pod hasłem "nie-ja-jedna-nie-ja-sama", a z drugiej strony odświeżam u części czytelniczek kwaśne wspomnienia. Mam nadzieję jednak, że jedno i drugie działa już tylko jako "stabilizator" i utwierdzenie w słuszności powziętych decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie to nie było bolesne odświeżenie kwaśnych wspomnień. To było powtórne uświadomienie, że wtedy popełniłam błąd... i co mogłoby mnie jeszcze czekać, gdybym popełniła raz jeszcze takowy. Lektura "Głów" była raczej jak powtórzenie szczepień ochronnych. Czytając myślałam, że nie jestem sama, jakaś inna, dziwna, że są inni, którzy przeżyli coś podobnego. I z tego wyszli. Być może nie do końca jeszcze wyzdrowiałam, zepchnęłam pamięć tamtego roku i następnych gdzieś głęboko.
  Kiedyś bardzo cierpiałam, zadawałam sobie pytania, DLACZEGO? Dlaczego to wszystko mnie spotkało? Dziś wiem, że to ja byłam (mam nadzieję, że już nie jestem, lub mniej jestem) podatna na takie znajomości ("gen wasala", niestety). W weekend zdążyłam jeszcze przeczytać "Kobiety, które kochają za bardzo" (też książka o mnie, ale chyba już bardziej tej do sprzed 6 lat :-)) i po raz pierwszy sobie pomyślałam, że ten mój "upadek" i wyjście z tej relacji może był potrzebny, bo w końcu zapoczątkował nową drogę. Bardzo trudną, ale pozwalającą dojrzeć do innych relacji. Stale się jeszcze uczę i stale jestem na drodze ku lepszemu. Mam nadzieję, że teraz już będzie tylko lepiej.
  Jeszcze raz dziękuję za mądrą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jesteś cudowna, że to opisałaś! Ściskam Cię mocno Twarda Kobieto! Lecę wysłać to mojej Przyjaciółce. Ona też jest twarda, tylko chwilowo przestała w to wierzyć. Dziękuję Ci z całego serca i życzę dużo szczęścia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Droga Maju,

  Czytam Twojego bloga już od dawna, próbując uciec od psychofaga.

  Dziś definitywnie postanowiłam że to koniec, bo nie mam już nadziei na jego zmianę.

  Wiem że to ja muszę znaleźć w sobie siłę, żeby odejść.

  Dziękuję Ci za tego bloga, bo dzięki niemu ja też zyskuję siłę do mojej prywatnej

  walki o lepsze życie. To cholernie trudne, ale mam nadzieję że w końcu się uda.

  Będę tu często zaglądać. Chcę go definitywnie wykopać ze swojego życia.

  To pierwszy dzień mojej prawdziwej walki z gadem.

  Życzę Ci wspaniałych chwil bez psychofaga, bo tylko takie może być życie bez niego.

  Ściskam,

  M.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tylko jak wybaczyc sobie, brak godności, pozwolenie na to, żeby takie nic znęcalo się nade mną i upokarzało mnie. Ludzie też mi to zarzucają, a co powiem moim dzieciom, dlaczego się poczęły, dlaczego od początku skazałam je na gorszy start, brak pełnej rodziny, brak dobrego wzorca ojca i matki?

  OdpowiedzUsuń
 10. Matka, która popełnia błędy ale potrafi się do tego przyznać i z nich wycofać; matka, która potrafi wyznaczać granice i ich bronić - to najlepszy wzorzec matki, jaką dzieci mogą mieć. Zdecydowanie lepszy niż wzorzec kobiety, która tkwi przy znęcającym się nad nią człowieku. To jest dopiero fatalny start w świat damsko-męskich relacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję pani za tą książkę i dziękuję Bogu, że przeczytałam te fragmenty. Właśnie uwolniłam się od psychofaga i wszystko to co pani napisała jest jakby żywcem wyjęte z mojego życia - dosłownie. Mój osobisty psychofag żerował na mojej miłości i poświęceniu przez trzy lata. Wychodziłam ze skóry żeby go zadowolić kosztem siebie , a nawet swojego dziecka, wszystko poszło w kat , liczył się tylko on i jego problemy. A na koniec powiedział mi że byłam do niczego. A ja próbowałam ratować, tłumaczyć, obwiniałam siebie, oczywiście znudziłam mu się i znalazł sobie kolejną ofiarę, dobrze wybrał - żonę alkoholika, a mimo to żył ze mną pod jednym dachem, nieustannie zapewniając mnie o swoich uczuciach, (byłam mu potrzebna do załatwiania spraw), byłam tak uzależniona iż posuwał się do tego, że opowiadał mi szczegóły swojego pożycia seksualnego z tą kolejną. Nie mogę w to uwierzyć, ze tak bardzo pozwoliłam zawładnąć sobą, żeby pozwolić aż tak sobą pomiatać, ja osoba wykształcona przecież ze znajomością świata....To straszne. W ostatnim odruchu instynktownej samoobrony kazałam mu się wyprowadzić i zniknąć z mojego życia, ale cholernie bolało i boli do dziś. Co mam teraz robić? M

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak to co, droga M.? Kontynuować ćwiczenie odruchów instynktownej samoobrony :)
  A że poszło w kąt - a niech idzie. To strata zaledwie 3 lat. Jeśli nie posłuchasz swojego zdrowego instynktu będziesz mogła do tej trójki dodać zero a wtedy to dopiero będzie kicha.
  Trzymam kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję losowi, Opatrzności i Pani oczywiście, że trafiłam na tą stronę, na książkę, na wywiady itd. Po nitce do kłębka.... Szukałam wsparcia we współuzależnieniu. Jestem na etapie zrozumienia, że muszę zmienić swoje życie na pojedyńcze , pokonać strach samotności, który jak mniemam wtedy będzie. Ucieczka do przodu jest jedynym wyjściem ale.... czy można uciekać gdy " żaba już się ugotowała" ? Mam prawie siedemdziesiąt lat. Głowę pełną pomysłów a każdy rozbija się o brak wiary w powodzenie, które bardzo skutecznie wyśmiewa mój mąż. Znajomi pukają się w czoło - teraz już nie ma sensu, za póżno, po co ci to, wymyślasz - co skutkuje nowym dołem i poczuciem winy. Realnie biorąc mam niewiele szans , bo siły już zmarnowane i odporność na zranienia prawie żadna.

   Usuń
 13. Ja uciekłam 12 stycznia,ku zdziwieniu psychofaga.Bo nic takiego sie nie wydarzyło-oj tam powiedzial po raz setny,ze jestem pie......a.Ma juz nową także mam święty spokój.Maju dziękuję za książkę.Pozdrawiam Renata

  OdpowiedzUsuń
 14. Maju czy Ty wiesz ile dobrego zrobiłaś? :-) Dziękuję Ci za to. Ja też byłam dwugłowa ale na szczęście trochę stłamszona racjonalistka się we mnie przebiła. Dziś podpisałam umowę najmu mieszkania i jestem z siebie dumna. Przenoszę pomału rzeczy wraz z moimi przyjaciółkami będącymi jak 'Drużyną A' :-) Psychofag w tym czasie zaczyna swój teatr jednego taniego aktora ale kiedy już posiadam wiedzę - po co i dlaczego to robi, to od razu inaczej człowiek na to patrzy, aż śmieje się w duchu. Dziś próbował szeroko-rozumianego sposobu 'na dziecko' i obwinienia "To przez Ciebie się nie udało, bo to Ty odchodzisz". Bu ha ha... Wcześniej wierzyłam w niego nie dlatego, że jestem łatwowierna ale dlatego, że miałam nadzieję ale i ta umarłą ostatnia. Jestem silna, bo nie ma co rozpaczać - to niszczy. Już się na rozpaczałam będąc w tym związku niecałe 3 lata. Też myślałam, że wreszcie upragnioną rodzinę stworzę. Dość już spustoszenia w mojej psychice i organizmie. Teraz odżyła we mnie nadzieja - nadzieja na lepsze jutro :-) Już się nie mogę tego komfortu psychicznego doczekać. Teraz będę ostrożniejsza w wyborze kolejnego partnera za jakieś 50 lat jak po tym już odpocznę :-) Pozdrawiam dziewczyny! Jak ja dałam radę z małym dzieckiem (na szczęście nie psychofaga) to i WY dacie radę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja mam dwojke malych dzieci z psychofagiem....i nie dawno stracilam wszelkie nadzieje na zmiane i postanowilam zmienic swoje zycie..chociaz jest we mnie masa strachu...ze nie dam sobie rady,ze nie utrzymam dzieci,ze on bedzie z nimi na weekendy sam,ze bedzie im robil to samo co mnie,ze nie bede miala nad tym kontroli..ale mysle,ze nie mam innego wyjscia i to dobry moment,zeby zawalczyc o siebie i dzieci

   Usuń
 15. witaj Maju, nie czytalam jeszcze książki ale już ją zamowilam i przyślą na dniach-muszę ją przeczytać bo jestem w trakcie ucieczki od N...po 30-tu latach małżeństwa i już tak uzależniona,ze myślę jego myślami, nie wiem nieraz co czuję a co powinnam, jestem w totalnej rozsypce, od trzech lat w separacji ale mieszkaniu pod jednym dachem-jestem wrakiem człowieka. Od trzech m-cy mieszkam sama w wynajętym mieszkaniu, które pomogły wyremontować mi moje dzieci.Dobrze,że one też widzą mój dramat i mam nadzieję, że rozumieją. Ale czy dam radę? czuję sie stara, brzydka,głupia nic nie warta-to straszne. M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj M! Jesteś niesłychanie dzielną kobietą, ja po 20-tu latach opuściłam toksycznego narcyza, od ośmiu miesięcy mieszkam z córką sama, pierwsze kilka miesięcy było tragiczne, ale muszę przyznać że nadchodzi powoli czas spokoju, lubienia siebie, cieszę się z każdego dnia, nie czuję się już ciągle napięta, wyczekująca co dzisiaj będzie ode mnie chciał, czy będzie dzisiaj miał nastrój, czy wróci z pracy zadowolony, itd, Uwierz, że naprawdę czas daje to ukojenie, ale trzeba cierpliwie poczekać, ja żeby nie zwariować co drugi dzień chodzę na siłownię i chodzę na bieżni po godzinie, zaznaczam że zaczynałam od 20 minut, powoli zwiększając czas. Podziałało to super, taka wymęczona wracałam do domu i czułam jak endorfiny we mnie wzrastają, wiedziałam że leżenie na łóżku i rozpamiętywanie byłych lat nie ma sensu, ćwiczenia na początku przynosiły ból, obecnie nie mogę się ich doczekać.
   Pozdrawiam - też M.

   Usuń
 16. I pomyśleć, że to on wciskał mi przez tyle lat, że to ze mną jest coś nie tak, wysyłał do psychoterapeutów - sam nie ma sobie nic do zarzucenia. Ja jestem wrakiem a on jakby rozkwitł, stroi się, bawi, wyjeżdża i ciągle ugania za rozrywkami, wiecznie gdzieś dzowni,śmieje się, im jestem smutniejsza-tym głośniej, czułam ze żywi się moją traumą i dlatego się wyprowadziłam. Niestety moja sytuacja życiowa nie pozwala mi na kompletne zerwanie kontaktu-dlatego tak mi ciężko.Ale zawalczę - muszę bo nie mam innego wyjścia. M

  OdpowiedzUsuń
 17. Kochana, czyli widzisz siebie dokładnie taką, jaką on chciałby żebyś siebie postrzegała. Gość wykonał kawał "dobrej" roboty. Pora odszczurzyć umysł. Najważniejszy krok już zrobiłaś - odcięłaś się od toksyny. Teraz tylko konsekwencja i deratyzacja.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzieki mojej siostrze zrozumialam, ze to co sie dzieje w moim domu, to nie jest normalne. Ponizanie, krytykowanie, wytykanie nawet najmniejszych bledow, umniejszanie mojej osoby I wygorowane wymagania. Najgorsze, ze moje nastoletnie dzieci sa tak samo traktowane, a i ja zaczelam tak traktowac moje dzieci, zeby zadowolic gada. Chcialam miec dziecko z nim, bo myslalam, ze jak bede matka jego dziecka to zacznie mnie doceniac i szanowac-bardzo sie przeliczylam-dalam mu tylko kolejne powody do ponizania mnie... Trwa 'miesiac miodowy', ale pewnie juz niedlugo, wszystko narasta powoli, az wybuchnie, a ja wtedy musze przerwac moj-nasz(z dziecmi) 5-letni koszmar. Zbieram sily, dalej nie chce i nie moge tak zyc- dla dobra mojego i moich dzieci. Do dziela!!! Dzieki siostra za przeslanie linka do bloga Pani Maji I za to ze jestes, a Pani za odpowiednia lekture.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dawalo mi spokoju wyrazenie 'Pani Maji' wiec sprawdzilam i przeprosiny sle dla Pani Mai za byka.

   Usuń
  2. Oj tam, oj tam. Obyśmy tylko takie błędy popełniali :)

   Usuń
 19. Witam Maju :)
  Na wstępie chciałabym Ci pogratulować, że udało Ci się wydostać z tak toksycznego, wyniszczającego związku. Sama właśnie wychodzę z relacji z psychofagiem i widzę jak wiele pracy przede mną i w gruncie rzeczy jakie to jest ciężkie... Ale dzięki takim osobom jak Ty, wierzę ,że mi się uda!
  Mój związek trwał ponad 3 lata. Zawsze sobie tłumaczyłam, że on ma po prostu taki charakter, a ja taki. Że przecież w związkach są kłótnie, że czasem mężczyzna zaniedbuje kobietę, ale potem przecież przeprasza i daje tyle uczuć, że dałabym sobie rękę uciąć ,że on mnie przecież tak mocno kocha, że żyć beze mnie nie umie. No i... chodziłabym bez ręki. Jak ja tupnęłam nogą, to on po jakimś czasie wracał z podkulonym ogonem i byłam święcie przekonana, że wraca, bo tak mocno kocha. Ostatnie miesiące to już było istne znęcanie się nade mną, widział ile znoszę, więc przeciągał strunę sprawdzając na ile jeszcze sobie może pozwolić. Kłamał że mnie zdradza, jak widział, że nic tym nie ugra - mówił że żartował, bo ja go raz zdradziłam (pocałunkiem.) i to tak w nim siedzi, że chciał poczuć to co ja czułam. Wybaczałam. Raz, drugi, trzeci. Udowadniał mi ,że on tego nie zrobił. Wierzyłam... Jak już zaczął mówić o przespaniu się z inną kobietą 2 lata temu, nie wytrzymałam. Odeszłam. Oczywiście się w ogóle tym nie przejął, westchnął sobie tylko. 2 dni później jak dzwoniłam to mówił, że już się z kimś spotyka, z kobietą. Nic więcej nie chciał mówić. A jednak, pisał, że będzie w domu niedługo mając chyba na celu zmanipulowanie mnie żebym się spotkała. Nie wiem.
  Wiem jedno, ta relacja wyniszczyła mnie do tego stopnia, że nie mam nic. Od zera muszę poszukać pracy, swojego celu w życiu. Szczęście, że mam najbliższych przyjaciół.. oni nie wiedzą że się nadal z nim spotykałam, bo mi było wstyd. Więc sama jestem z problemem.
  Ale mam pytanie. Jak sobie poradzić jak przychodzi chwila kiedy mam ochotę zadzwonić, napisać, sprawdzić co robi, proponować spotkanie.. staram się to jakoś przeczekać, ale zwykle pękam jak tama. Wydzwaniam, płaczę, a on ma z tego radochę... To jest dla mnie najcięższe...
  Pozdrawiam i ściskam !

  OdpowiedzUsuń
 20. Kajka, dla przykładu, w takich momentach robiła przysiady - tak długo aż odeszła jej ochota :)
  Ale tak naprawdę techniki radzenia sobie z takimi stanami są sprawą wtórną. Najważniejsza jest odpowiedź - po co? Co Ci da taki kontakt, i do czego by doprowadził. Wg mnie do niczego nowego. To wszystko już znasz. Przerabianie po raz enty tego samego cyklu. Mało tego, że marnotrawstwo czasu z kimś, kto na Twój czas nie zasługuje, to (dziś to wiem na bank) zwykła nuda. Bo ileż można słuchać tych samych idiotycznych wykrętów, śmiesznych deklaracji, a potem znów i znów się przekonywać, że masz do czynienia z tym samym gie tylko ubranym w inny papierek :)

  OdpowiedzUsuń
 21. ja jestem w takim zwiazku od 8 lat..masakra ,,nie potrafię odejść...

  OdpowiedzUsuń
 22. A wiecie co mnie najbardziej przeraża, że on to będzie robił dalej, że nie można pomóc tym następnym, bo jak, mam czatować przed jego mieszkaniem i ostrzegać każdą, która tam wchodzi?

  OdpowiedzUsuń
 23. @Ola. Bo to nie jest kwestia jakichś szczególnych umiejętności. To jest kwestia dokonania wyboru.

  @Joanna, a Ty byś w swoim czasie dała się skutecznie ostrzec?

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej lektury. Z kilku powodów. Nie tylko dlatego, że jest napisana świetnie. Jasno, czytelnie, "po ludzku", że daje jasny, nie pozostawiający wątpliwości obraz zjawiska.... ale też dlatego, że oddaje w swej porażającej większości obraz mojego własnego związku z takim właśnie psychofagiem... Wszystko, co napisałaś, Maju, jest w niemal w stu procentach zgodne z moimi własnymi doświadczeniami (poza zdradami, których nie było). Proces wyzwalania się spod jego wpływu również odpowiada mojemu. Różnica polega na tym, że mój wciąż mieszka ze mną w jednym domu, jest ojcem mojej córki. Tylko JA wyzwoliłam się spod jego wpływu. Nie potrafi już mnie zranić, nie jest w stanie mną manipulować, nie ma wpływu na moje decyzje. Żyjemy jak współlokatorzy, bez uczuć, bez emocji... Na początku nie mógł uwierzyć, że jego socjotechniki przestały działać (to oczywiście nie był taki szybciutki proces, to była moja ciężka walka o mnie), wyłaził ze skóry żeby mi udowodnić kto tu rządzi. Nie udało się. Zanim zaczęłam swoją pracę nad sobą, powiedziałam mu to wszystko, co odkryłam o nim i jakie postanowienia wobec tego niniejszym czynię. Pierwotnie nie uwierzył, wyśmiał, próbował, rzecz jasna, mi "pokazać", potem był zaskoczony, zdumiony, niedowierzający... aż w końcu dotarło do niego, że ofiara jest już "padliną". Mimo, że nie wyprowadził się z mojego domu, to jednak ja czuję się od niego uwolniona. Uzgadniamy bieżące, codzienne sprawy jak zakupy, lekcje córki, rzeczy organizacyjne. Moje uczucia i emocje są oczyszczone z jego toksyn - jestem pewna tego, co mówię i spokojna o siebie. Czasem mu się zdarza popróbować swoich praktyk - nie wiem, jak gdyby chciał sprawdzić czy coś się zmieniło??? Ale niezmiennie natrafia na ścianę. Nie powiem żebym nie czuła satysfakcji, zadowolenia, wręcz dumy z siebie samej. Czuję się silna i niezniszczalna, kiedy wspomnę drogę, którą przeszłam - z dna gównianego bagna do tego miejsca, w którym jestem dziś. To był długi, kilkuletni proces, bardzo trudny i wyczerpujący. Ale było warto. Jeszcze tylko pragnę żeby się wyprowadził. Wiem, że kiedyś to wreszcie nastąpi. Czekam na tę chwilę. On mi już nawet bardzo nie przeszkadza w domu - mamy dużo miejsca, każdy ma swój kąt, rzadko się nawet spotykamy ;) Ale jednak wolałabym żeby go tu nie było. Gorzej z córką, bo ona wolałaby wręcz przeciwnie :) Ale takie dylematy od wieków były i pozostaną najtrudniejsze...
  Ktoś napisał w komentarzach, że dobrze by było, gdyby Twoja książka trafiła w ręce kobiet ZANIM one trafią w ręce psychofagów. Niestety, kłopot w tym, że ludzie dopóki nie znajdą się w sytuacji patowej, nie szukają pomocy przecież. Szukamy jej dopiero wtedy, gdy stoimy już niemal nad przepaścią... Dlatego będzie nas wciąż więcej i więcej - tych uzależnionych, zniewolonych, zdeptanych... oby też tych odrodzonych i uwolnionych przybywało - Twoja książka, Twój blog dają im szansę na ujrzenie własnego problemu bardzo jaskrawo. Dziękuję Ci za to.
  Postanowiłam właśnie, że na swoim blogu stworzę wpis w tej tematyce - może kilka osób więcej spojrzy na to zjawisko... Czy mogę dodać również link do Twojego bloga - przekierować ewentualne czytelniczki?
  Jeszcze raz Ci dziękuję za ten tekst. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Oczywiście, Agnes. Nawet nie musisz mnie pytać o zdanie i chętnie sama poczytam Twojego bloga.
  I gratuluję. Duch pokonał materię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak powiedziałam, tak zrobiłam. Powiem Ci, że kosztowało mnie to dużo sił i emocji... jednak... Ale mam wrażenie, że całkiem dobrze mi zrobiło... taka terapia?... może...
   Jeśli masz ochotę to zapraszam do lektury: http://agnese.pl/
   Pozdrawiam Cię serdecznie. Stałaś się niejako moją inspiracją ;) Dziękuję.

   Usuń
 26. I ja dołączę do głosów dziękczynnych. Moja znajomość z psychofagiem trwała rok, półtorej temu ją zakończyłam. Odstawienie było bardzo trudne, w sumie ułatwiło mi to chodzenie na terapię dla DDA i współuzależnionych (bo psychofag - alkoholik). Moja "wejście" w świat psychofaga było niemal natychmiastowe, nie wiem kiedy to wszystko zdążyło się zadziać, szłam jak na rzeź, dobrowolnie ładując łapy we wnyki. We wnętrzu intuicja wyła, ostrzegała, ale ja ją zagłuszałam. Od psychofaga odeszłam dzięki moim przyjaciółkom, które kładły mi do głowy, że nie jest ok. Szczególnie jednej wiele zawdzięczam, sama się wtedy uwalniała od swojego egzemplarza i była dalej na polu bitwy, mniej więcej w połowie drogi, podczas, gdy ja nie byłam pewna, czy w ogóle chcę ją zacząć. Później były moje wątpliwości, jego manipulacje: raz miły, a raz podły, gdy akurat zrywałam się z łańcucha- porozstaniowa huśtawka. Jakoś w okolicach listopada zeszłego roku urwałam się na dobre, on znalazł nową ofiarę. Ja skończyłam niedawno terapię, byłam we własnym mniemaniu poukładana. I nie wiem, co mnie podkusiło - odnowiliśmy kontakt. Niby było ok, przyjacielskie ploty, nawet straciłam wiarę, czy ja faktycznie byłam jego ofiarą? Czy ten przyjacielski i miły człowiek naprawdę zrobił mi tyle złego? Czy może to wynik moje dzieciństwa, dda, dzikiego łaknienie miłości? Przecież on jest teraz z kobietą, którą kocha, o której mówi w superlatywach... Bla bla bla. Manipulacja trwała dalej pomiędzy ploteczkami, delikatnie sączona. Bo mu było ze mną dobrze dawniej, bo to ja chciałam odejść, to ja skończyłam związek, choć powodem było to, że mnie nie kochał, był przeraźliwie na mnie obojętny, by po paru godzinach przypomnieć sobie, że jednak przecież ma zabawkę, to może się chwilę pobawi? Długo docierało do mnie, że byłam wygodną opcją na życie: samodzielna, zaradna, zorientowana w meandrach prawa i życia praktycznego (z którym on miał i ma potężne problemy). Niby dotarło na dobre, ale jak widać - odpowiednie techniki potrafią zatrzeć złe wrażenie, zwłaszcza, że nigdy nie chowam długo urazy i zwyczajnie, nie umiem nienawidzić kogoś za długo. Wydawało mi się, że ja taka samoświadoma i taka zmieniona, nie dam się złapać na te same gry drugi raz. Dałam, na szczęście szybko do mnie dotarło, że on wyczynia ze mną coś wbrew mej woli. Jak pisałam wyżej - zaczęło się niewinnie, od uwag, że było nam razem dobrze, później przyszedł motyw z tym, że to przecież ja chciałam rozstania (no tak, on by nie chciał, on by po prostu nie miał jaj, by coś takiego przeprowadzić, zresztą po co? nie byłabym pierwszą zdradzaną), później przyszły jakieś dziwne aluzje, że on by ze mną chętnie mieszkał ( po przyjacielsku - ja jako sługa-ogarniator, a obecna panna? nie wiem, ale już widzę jak się zgadza ochoczo ;) ), że mu brakuje mnie i moich zdolności, że on jest szczęśliwy w obecnym związku, ale może gdybym ja wtedy się tak nie zachowała, to nasz byłby identyczny? Przez jakiś tydzień byłam zdezorientowana, bo w swej naiwności zapomniałam z kim mam do czynienia. Wczoraj wybuchałam i pognałam go na drzewo z powrotem.
  To, co mam do powiedzenia, to to, by uważać i nie zapominać. Nawet po latach, nie dawać szansy. Na swoich osobistych psychofagów można się uodpornić, ale nie zupełnie zobojętnić. Wystarczy gorsza chwila w życiu, by dopuścić stare schematy do głosu. Oczywiście - zbieranie się po takim fakcie jest dużo łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze niż za pierwszym razem. Ale po co w ogóle to robić, jak można żyć w słodkiej ignorancji, zapominając o istnieniu swego oprawcy? Jednak śpiew psychofaga czasami zbiega się z naszym własnym śpiewem autodestrukcji. Trzeba być wtedy czujnym.

  OdpowiedzUsuń
 27. No i brawo! Gdyż, jak powszechnie wiadomo, jeśli coś nie mieści się w głowie, trzeba mieć to w dupie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Otwierał firmy i brał kredyty ja nie dałam się wmanewrować i wiedziałam że coś jest nie tak ciągle mówił że potrzebuje kasy na rozwój ale jaką by nie miał to i tak przelatywałą mu przez palce i sam mówił, że nie wie co się z nią stało. Nie miał rodziny, przyjaciół wszyscy to przelotni znajomi. Każdy kto z nim pracował odchodził ze względu na jago chamskie traktowanie ludzi, przy czym on nigdy nie był winien zawsze robił smutną minkę skruszonego i obolałego misia. Hm on chyba już nie pamięta ile kobiet i ludzi oszukał wyłudził pieniądze etc. Zdradzał mnie ja pewna byłam kilku zdrad ale wiem, że było tego o wiele więcej. Wieczne pretensje, fochy, wybuchy NIEKONTROLOWANEJ furii nie wiadomo było co zrobi był pardon jest nieobliczalny i niebezpieczny. Odeszłam w ub. roku w czerwcu /jak dowiedziałam się że zdradza mnie w trójkącie -zawsze go to kręciło/ po czterech dniach jak odeszłam znalazł kochankę potem stwierdził że mnie bardzo kocha i takie tam bzdety. Dałam szansę, ale już nie ufałam sprawdziłam jego telefon a tam znalazłam wpisy od kochanki miodem płynące wściekłam się zrobiłam awanturę /w ciągu kilku godzin odchodził ode mnie i wracał byliśmy na odludziu i ja nie moglam wyjechać miałam traumatyczne przeżycia wymiotowałam etc. Drgawki/uderzył mnie miałam wstrząs mózgu w grudniu na skutek traumy sierpniowej znalazłam się w szpitalu długofalowy skutek ... Gad wracał jak bumerang. SMS dziesiątki dziesiatki, telefony etc. maile. Klękanie w mojej pracy płakanie błaganie o szansę. Zmieniłam numer telefonu, zerwałam kontakt. Hm na szczęście nie jest to mój mąż na szczęście nie mam z nim dzieci / poroniłam przyczynił sie do tego setnie :(/ Na szczęście mieszka 400km dalej. Obgaduje mnie okropnie, szkaluje,wybiela siebie przed innymi i chyba przed samym sobą Kiedyś pożyczył sporo pieniędzy dużo mnie kosztowało aby od niego je odzyskać /zanim je odzyskałam nie w całości dowiedziałam się z kim mam doczynienia ktoś napisał takie ciekawe słowa o psychopacie jak z nim postępować " jeśli on jest lwem ty bądź lisem" . Nigdy nie dałam się wmanewrować w szemrane interesy bo czułam , że coś tu nie gra/ swoimi kanałami dowiedziałam się, że jego byłe spałacały długo długi po nim Pamiętam teksty jak kochać to do końca jak coś robić wszystko razem nie ważne czy zgodne to jest czy niezgodne z prawem . Ciągle mi powtarzał "nikt mnie nie kochał " "szukam całe życie prawdziwej miłości " Ja nie mogłam tego zrozumieć jak można być takim POTWOREM i niszczyć życie partnerki partnerek i żon miał ich dwie, jednocześnie udając świętego co złe to nie ja to ty jesteś winna etc.
  Jak z tego wyjść, trzeba zerwać wszelkie kontakty zero zupełne zająć się pracą dodatkowym zajęciem sportem na początku to bardzo trudne bo nie chce sie wstać z łóżka tylko SPAĆ I NIE MYŚLEĆ ... jestem mądra a zmora wraca do mnie często i tutaj przychodzą w sukurs koleżanki rodzina to daje niesamowite wsparcie.
  Tęsknie za czymś czego nie ma za iluzją staram się nie myśleć o miłych chwilach bo to z jego strony była tylko gra. Zresztą jak może kochać naprawdę człowiek który tak traktuje partnerkę ... to nie jest miłość. Gdy macie chęć powrotu to pomyślcie o sytuacjach upokorzenia upodlenia kiedy czułyście się jak zero kiedy byłyście w szpitalu w szpitalu nie w spa zafundowanym przez "kochającego" partnera etc.
  Mam nadzieję, że jużnigdy się do mnie psychofag nie odezwie , a ja będę mogła się wylizać z ran.
  Czytałam wiele stron na takie tematy ale ta jest wyjątkowa trafiła do mnie i pomaga mi leczyć pokaleczona psychikę.
  POMAGAJ DALEJ BO JEST TO POTRZEBNE

  CZAS NIE LECZY RAN CZAS POWODUJE, ŻE NA PSYCHICE TWORZĄ SIĘ BLIZNY.

  OdpowiedzUsuń
 29. Droga Maju, jeżeli mogę zwracać się po imieniu, jest to wspaniała motywacja do robienia kroku w przód. Wreszcie przestałam uważać siebie za emocjonalną egoistkę. Żyje z alkoholikiem który robi wszystko co opisałaś (jak w instrukcji obsługi ) Cieszę się że to nie egoizm tylko walka o siebie i dzieci. Wszędzie słyszę że alkoholizm jest śmiertelną chorobą, zgadzam się z tym, jednak zabija najpierw rodzinę... Dla mnie to choroba na życzenie oczywiście dwóch stron,a co jest najsmutniejsze że bez zgody dzieci. Cieszę się że resztkami "zdrowej ja" zaczynam się regenerować.
  Pozdrawiam -Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ce la vie, jako osoba, która w domu alkoholika spędziła całe dzieciństwo powiem Ci, że egoizmem nie jest odejście od alkoholika tylko skazywanie dzieci na kompletny brak pozytywnego wzorca. Wzorca bliskości, zaufania, norm w związku. Dla dziecka przekaz jest jest jasny - jestem nic niewarte, bo dla taty ważniejsza od nas jest butelka, a dla mamy od nas ważniejszy jest tata. Możesz to zmienić.

   Usuń
 30. Witaj Maju,

  wracam tutaj po raz drugi...
  Pierwszy raz w kwietniu, kiedy to wyzwoliłam się od mojego psychofaga.
  Miałam spokój przez dwa miesiące, po czym powrócił...
  A ja wróciłam szybko tutaj i do książki aby się wzmocnić, opancerzyć, otoczyć Pani murem...
  Boję się ,że nie dam rady ,że Go znowu wpuszczę do swojej pooranej duszy i psychiki...
  Bardzo z tym walczę, moje dwie głowy ścierają się teraz niemiłosiernie...
  Proszę trzymać za mnie kciuki...

  OdpowiedzUsuń
 31. Witaj Ines. A może nie traktuj tego jak tornado, które nadchodzi, a Ty nie masz na to wpływu, tylko jak sytuację, w której to TY podejmujesz decyzję.
  No i znów coś, na czym nieustająco moje oko się zawiesza - dlaczego zaimek "ja" piszesz z małej litery, zaimek "on" - z wielkiej? Umówmy się więc na współpracę - ja będę trzymać kciuki, a Ty zaczniesz zmiany od takich choćby drobiazgów.

  OdpowiedzUsuń
 32. Może dlatego Maju, okraszam dużą literą, ponieważ traktuję...go jako zło nie tyle konieczne co wcielone, przed czym z reguły się ucieka, obawia, kuli, chce się schronić.Przez to się też wyolbrzymia.Ale staram się to zmieniać i stawiać czoła,

  Dzisiaj wypożyczyłam jedną z książek , którą poleciłaś jako niezbędną : "Kobiety, które kochają za bardzo", popłakałam się już po kilku stronach...tak bardzo mnie odzwierciedla...

  Ps. dziękuje z wsparcie.

  Ines

  OdpowiedzUsuń
 33. A, rozumiem. Że taki niby bułhakowski Woland, taki tyrmandowski Zły, Byronowski Giaur. Taki drań ale (skoro masz wątpliwości) z drugim, szlachetnym dnem. Nadałaś mu rangę więc ma chłopak do czego wracać. Raczej do tej rangi niż do Ciebie.
  Nadawaj rangę tym, którzy na nią zasłużyli, Ines, a nie tym, którzy jej łakną. To jedna z podstawowych nauk, jakie wyciągnęłam z całej tej lekcji.

  OdpowiedzUsuń
 34. Hmm przypomniałam sobie w/w bohaterów...zrozumiałam co masz na myśli. Dzięki.:)
  Trafiłaś w sedno z tą rangą, wiele jeszcze przede mną ...
  Odczuwam w sobie ogromną złość, głównie na niego ale i też na siebie i na całą pokichaną sytuację, która ratuje mnie przed nierozważnymi krokami i tego się będę trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witaj!
  Piszę do Ciebie, bo mam problem. Mój mąż, z którym jestem już 10 lat z czego 3 po ślubie uciekł już kolejny raz. Zresztą za każdą ucieczką trwa to dłużej. Niestety tym razem powiedziałam dość, ponieważ za każdym razem więcej mi się obrywało. Tym razem najpierw kazał mi wybierać między rodziną a nim, a później jak to nie pomogło zaczął pisać, że kocha nadal i chce z nami być, ale to moja wina, ja to rozwaliłam. Maju pomóż. Czy podjęłam słuszną decyzję? Czuję się okropnie ponieważ czuję, że nadal mi zależy, a jeszcze ciężej mi jest ponieważ mamy córkę i on wmawia mi, że kiedyś ona mnie znienawidzi za to jak go potraktowałam.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 38. Częśc Maju, w Twojej książce nadmieniłaś ważną kwestię; [cyt; Oni (psychopaci) funkcjoniują jak dziewięcio-czy dzieesięcioletnie dziecko... "Moje Dwie Głowy str.121 *5]. Ja w innej książce się dowiedziałam iż specjalistom psychitarom bardzo trudno było zdiagnozowac jak działa mózg psychopaty, ale w koncu autor pewnej ksiązki, Kevin Dutton "Madrośc Psychopatów" stwierdził po przeprowdzeniu szeregu własnych badań, iż psychpaci MYŚLĄ TUNELOWO - tzn. przemieszcają się z puku A do punktu B, nie badząc na, że aby dotrzec do punku B po drodze jest jest jeszcze całe mnóstwo innych rzeczy - oni aby dotrzec do nagrody w punkcie B po zniszca wszystko co stanie im na drodze do osiągnięcia celu.

  Ta wiedza daje mi siłę i pozwala z innej perspektywy patrzec na człowieka z którym jestem.

  Droga Maju, przebudziłam się i potrzebuję pomocy, ponieważ bardzo pragnę zacząc spisywac swoje myśli, spostrzeżenia, uwagi - które pomocne mi będą w wychodzeniu ze stanu w którym jestem obecnie. Mam w głowie klębowisko mysli, mętlik, i nie wiem od czego zacząc. Potrzebuję tego bardzo, spisac to, uporządkowac, posegregowac. Jak to zrobic?, jakie kategorie przyjąc?

  OdpowiedzUsuń
 39. Lucy, to bardzo intuicyjna i od Twoich potrzeb zależna kwestia. Terapia przez pisanie nie podlega jakimś sztywnym normom. Pisz, porządkuj to na kartkach i w sobie. Zacznij od kupienia kilku małych notatników, które zawsze będą przy Tobie - w torebce, przy łóżku, na biurku... A bo to człowiek wie, kiedy go wena dopadnie? :D
  P.S. Fragment, o którym piszesz, jest cytatem z Anny Golan (Mój psychomąż).

  OdpowiedzUsuń
 40. Maju! Robisz kawał dobrej roboty, dzięki tej ksiązce i blogowi!!! Myslę, że ratujesz dzięki temu wiele Kobiet przed trafieniem do psyhiatryka. Mi mój partner w weekend zafundował jazdę na rollercoasterze - przyszłam się go poradzi co mam zrobic, bo miałam akuratat problem w pracy. No i tak mi doradził że niech drzwi ścisną!! Pozwolę sobie zacytowac pewien cytat "Życie co i rusz rzuca nas na kolana, jednak nie wolno zbyt długo pozostawac w tej pozycji, bo inni będą chcieli nas wy...ac". Po tym weekendzie w klimacie Kogiel-Mogiel znów mam nawrót depresji. Ale nie daje się, walczę o siebie z całych sił! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Buahahaha. Dobre. Hasło miesiąca.
   Niech zgadnę, dlaczego akurat tam szukałaś tej fachowej porady... :)
   Megalomańsko pozwolę sobie odesłać cię do rozdziału "Zero kontaktu".

   Usuń
 41. Droga autorko! Osobowosc pasozyta doskonale opisana, ale nie wiem czy wiesz, ze sa tacy, ktorzy nigdy nie zdradzili i siedza w domu, maja prace i placa podatki!! Az sami wieza w ten doskonaly obraz postaci, jaka kreuja i chca pokazac swiatu: odpowiedzialny ojciec, kochajacy maz, uczciwy pracownik. On mnie prawdopodobnie nigdy nie zdradzil! Nigdy nie udezyl, zawsze placil alimenty poprzedniej (ofiarze). Tylko tak mial mi za zle, ze to przeze mnie jego zycie jest takie nieciekawe, ale on, taki odpowiedzialny, stoi na warcie przy ogniu domowego ogniska, i tak mnie kocha, on wyjatkowy, mimo, ze jestem takim wadliwym towarem; a tak o mnie mowi na zewnatrz, ze jestem wyjatkowa; jego przemoc byla taka "subtylna", np takie czepianie sie do szczegolow wszytskiego, co robie, zeby na kazdym pzrykladzie udowodnic mi, ze on robie wszystko lepiej. Tak mi uprzejmie wytykal palcami moje niezrecznosci w towarzystwie, dla mojego dobra, zeby mi pomoc uniknac kolejnej porazki... zebym sama watpila w swoje mozliwosci istnienia w innej relacji niz znim... az myslalam z ulga, ze jak dobrze, ze przynajmniej z nim potrafie nawiazac bliskosc, skoro jestem niezdolna do innych relacji... w dodatku on wie, ze ma trudny charakter, to z powodu jego stresu, on mi nawet obiecywal, ze pojdzie na terapie... on tak potrzebuje mojego wsparcia, i poswiecenia, bo biedak zle spi, mial trudne dziecinstwo, to normalne, ze mam go pocieszac, wyglaskiwac, nie podskakiwac, zeby go nie zdenerwowac, zapomniec o wlasnych potrzebach i stac sie potulna wycieraczka do butow... Ja bym chciala, zeby mnie uderzyl, zgwalcil, zdradzil, zebym miala ten dowod wreszcie konkretny na to, Jaki on naprawde jest! Dopiero jak zroumialam, ze zostajac z nim zeby dzieci mialy nierozbita rodzine nie ochronie ich przed jego szkodliwoscia, poswiece siebie, dam sie zniszczyc na oltarzu jakiegos idealu rodzinnego za darmo, tylko wciagajac moje dzieci razem ze mna w bagno. Zrozumialam to w wigile 2014, kiedy zaczal wrzeszczec podczas gdy dzieci rozpakowywaly prezenty. Od tego momentu otworzylam oczy i juz nigdy sie go nie balam. Dopiero wtedy, kiedy z dnia na dzien przestalam zachowywac sie jak ofiara, on pokazal swoja prawdziwa twarz. "nie uderze cie, zebys nie poszla na policje", "to nie sa dzieci tylko odpadki" "jestes niedorobiona, wadliwa, i to wlasnie o tobie mysle " "mama robi wszystko, zebysmy sie rozwiedli" sa tylko paroma cytatami wypluwanymi bez zenady przy dzieciach (specjalnie) tego wypucowanego kulturalnego pana, ktorego mi wszystkie kolezanki zazdroscily!!! A ja tylko mowilam sobie w duszy: "dziekuje ci, ze pokazujesz twoja prawdziwa twarz, dziekuje ci, pomagasz mi podjac wlasciwa decyzje" ucieklam zaciskajac piesci, zeby sie nie dac omamic, dzis jestem szczesliwa z normalnym fajnym facetem... I tez sprobuje napisac ksiazke...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, Margo. Wiem, że są. Zdrady bądź ich brak nie mają żadnego znaczenia. To tylko kolejna technika upodlenia, a później napawania się skutkami. Napisz książkę. Ciągle o tym mało. Za mało. Przybijam kombatancką piątkę i czekam na wieści o pierwszym wydaniu :)

   Usuń
 42. Czytam Twoje artykuły i fragmenty książki (bo całości jeszcze nie znam, czekam z niecierpliwością na dostawę). I czuję jakbyś mówiła moimi słowami, tylko u Ciebie widać że górę wzięła już druga głowa - rozsądek, a ja dopiero do tego dochodzę choć rozsądek obecnie przeważa. Widzę, że z czasem coraz bardziej przeważa. Bo jeszcze miesiąc temu było inaczej. Nie wiedziałam, że czyjeś słowa, przeżycia, refleksje, tak mogą pasować do tego co ja przeżywam, przeżywałam. Wszystko jest tak trafne. Miałam opisać coś ze swojej historii, ale po tym jak napisałaś, że "patrzymy nadal na świat jego oczami i myślimy jego głową", widzę że zrobiłabym znowu bład. Wszystko jest jak mówisz, chce się jeszcze roztrząsać ten temat a powinno sie go zamknąć. Chcę być w tych 10% "wychodźców". Realizuję plany odcięcia się pod względem prawnym i emocjonalnym. Chyba to drugie trudniejsze, aby całkowicie przestać myśleć o nim, nie łapać sie na sentymencie, wspomnieniach - złudzeniach i marzeniach. Ciężko przyznać się przed sobą, że żyło się kilka lat w błędzie i jednym wielkim kłamstwie. I jeszcze jak ma się udać zasada "zero kontaktu" gdy ma się razem dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 43. Zaczęłam czytanie, nie wiem czy znajdę odpowiedź, interesuje mnie oczywiście jak zachowywać się aby zaburzony odpuścił i zniknął, ale także chciałabym wiedzieć czy autorko wyszłaś całkiem z tego uzależnienia od niego. Piszesz jakby tak było. Ja czasem łapę się na takiej tęsknocie za tym złudzeniem, iluzją naszej miłości. Wiem że to było z jego strony sztuczne ale póki mi tego nie powiedział to tamta namiastka czegoś na podobieństwo miłości, związku jest moją tęsknotą. W miarę jak upewniam się że to się skończyło, jak idę do przodu, to emocje przypominają o sobie mocniej. W głowie pojawiają się obrazki z jakichś miłych chwil, sny o byciu razem, płacz że straciłam coś, kogoś. Przypominają się chwile od początku znajomości o których przecież dawno nie myślałam, bo zaprzątały głowę bieżące problemy z nim i tych dobrych momentów prawie nie było wcale. Ale teraz gdy kończy się to wszystko umysł chyba na siłę, z przyzwyczajenia próbuje zatrzymać się w tamtym stanie i robi takie sztuczki. Wiem, trzeba to przeczekać. Ale czy naprawdę kiedyś przejdzie to uczucie, że to była moja wielka i jedyna miłość? I jedyny mężczyzna, w którego się zaangażowałam. I to że z nikim innym nie mogłabym, nie chciałam być. Wpasował się w moje życie i pragnienia, jakbym to na niego całe życie czekała. Tak się czułam. A teraz tego się wyrzekam, tych mysli, które pielęgnowałam ostatnie lata. A z drugiej strony jest złość na to że dałam się nabierać i wybaczałam tak długo, że pozwoliłam się źle traktować. Ale ta złość chyba lepszym już jest uczuciem, daję chęć dążenia do zmiany, konsekwencji w tym. Po każdym sentymencie przypominam sobie najgorsze rzeczy, które mi zrobił i znów wraca złość i bojowe nastawienie. Jednak przy kontaktach osobistych z nim mam problem byc chłodną gdy on udaje czułego. Boję się, że nie znajdę sposobu na odkochanie się, bo piszesz, że niektóre kobiety mówią że już wyleczyły się z psychofaga a trwaja w czekaniu na jego gesty zainteresowania i na każdy ochłap pseudomiłości reagują ożywieniem. Jest możliwość dla każdej aby zabić w sobie to uczucie?

  OdpowiedzUsuń
 44. Skoro czytasz, to dojdziesz do rozdziału „Zero kontaktu”. To nie teoria ale praktyka. Od momentu wyprowadzki (pięć lat czy coś koło tego) tamten człowiek dla mnie wyparował z tej planety. Nie spotykałam się, nie korespondowałam, nie rozmawiałam ani z nim ani z nikim z jego otoczenia, na zaczepki nie odpowiadam, próby komunikacji usuwam. Nie powstają już przy tym żadne dylematy czy emocje. Może tylko jakiś rodzaj znużenia czy politowania, ale nawet nie chce mi się nad tym zastanawiać. Zwolniłam w sobie miejsce na nowe i ono dzieje się. Polecam ten system.

  OdpowiedzUsuń
 45. Maju, mam 24 lata, przez 2 lata byłam w związku. W tym związku zatraciłam siebie, rzuciłam dla niego wszystko, jeśli robiłam tak jak on chce - wszystko było w porządku, jeśli wygłaszałam sprzeciw (a potrafię, w końcu studiuję prawo) - miałam awanturę. Dawał mi czerwone kartki, bo "wymyślam głupoty", bo mam "wieczne problemy", po czym znikał na weekend na imprezki z koleżankami i kolegami, a ja płakałam i błagałam go o rozmowę... Odwołaliśmy 2 śluby!!! Potrafił zostawić mnie na środku ulicy w nocy, bo ma mnie dość. Nie umialam go uspokoić, gdy znów się na mnie zdenerwował przez moje głupoty. Doszło do tego, że nagrywałam nasze rozmowy, bo ja już sama po pewnym czasie nie umiałam ocenić, co zrobiłam, czego nie zrobiłam, co jest dobre, a co złe. W marcu po zajęciach poszłam z kolegą na kawę i pizzę, dodam że w tym czasie mój facet nocował z koleżankami i kolegą. Dowiedział się o tej kawie przypadkowo, od mojej "przyjaciółki". Zostawił mnie, bo go zdradziłam. Mija miesiąc od rozstania, on cały czas do mnie pisze, obwinia mi o wszystko, każe wymyślać rozwiązanie problemów, ale okazało się, że w czasie, gdy ja mam się nad tym zastanawiać - on przespał się z kimś przypadkowym. Więc ile były warte jego słowa, skoro tak szybko się pocieszył byle czym???? Mówi, że jeśli powrót to na jego warunkach - da mi szczęście, jeśli będę się z nim zgadzać, nie będę wyrażać własnych opinii. A ja nie wyobrażam sobie naszego życia, zwłaszcza przez to, że poszedł z kimś innym do łóżka!! Ja go kocham, naprawdę, go kocham. Czuję się beznadziejnie, od kwietnia przyjmuję Doxepin i sobie nie radzę. Pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jego warunkach??? Widzę, Zuza, że pan niewolnicy szuka. No wiesz… jako prawnik z pewnością wiesz – w tym kraju obowiązuje wolność umów. Jednak nad nimi nadrzędne są ustawy, a jeszcze wyżej Konstytucja. O ile pamiętam nie ma w niej nic o niewolnictwie. A wręcz jakby odwrotnie. Weź dziewczyno, zaprzęgnij cały swój niebagatelny umysł i załatw sprawę, jak na wolnego człowieka przystało. Myślę, że jesteś warta czegoś więcej niż poużywany facet stawiający poniżające warunki.

   Usuń
 46. Książka jest niesamowita, jej treść, jak i Twój sposób pisania. Każda z nas mogłaby opisać swoje historie, ale kto by to czytał :) byłby to zwykły pamiętnik. Nie będę się rozpływać w zachwytach ale ta książka naprawdę robi wrażenie. Napotkałam jej fragmenty wcześniej, ale wtedy nie zagłębiałam się, nie godziłam się na to, że nie ma innego wyjścia jak rozstanie, chciałam naprawiać... Dziś niemal 3 miesiące od podjęcia decyzji, Twoje przemyślenia są mi coraz bliższe. Codziennie są inne emocje, inne na początku inne miesiąc temu czy tydzień. Nie doczytałam jeszcze do końca, dziś doszłam do własnych myśli, które właśnie czytam u Ciebie. O wykasowaniu wspomnień, wyczyszczeniu dysku. Źle mi wymazując to, źle pamiętając. Bo choć było to z jego strony nieprawdziwe to ja byłam wtedy w jakiś sposób szczęśliwa, to było moje życie, moje było szczere, choć naiwne, ślepe, głuche. Na całość tych wspomnień które uznawałam za te lepsze wylało się jakieś szambo teraz, jak mogłam dawać się nabierać? Ale czy muszą spaprać się wszystkie dobre wspomnienia? Nie udowadniam, nie szukam, nie chcę odkrywać. Decyzja zapadła więc to, że będę wiedziała więcej nie zmieni nic, nie skończę tego mniej czy bardziej. Skończę i już. Chyba chcę mieć tą świadomość że nie wszystko było bez sensu, pomyłką. To co było dobre to było, z mojej strony było prawdziwe. Więcej dobrego nie będzie więc idę dalej. Nie mogę myśleć, że moje dziecko z nim było pomyłką. Powinno mieć dobrego ojca, nie jego ale dla mnie to było dziecko z miłości. Z mojej miłości. Jak mogę wykreślić te wspomnienia? To by znaczyło że mam dziecko zrodzone z pomyłki, z bezsensu. Było coś co doprowadziło mnie do tego, że chciałam mieć z nim dziecko i mam je, nie z tym człowiekiem, którym teraz jest jego ojciec, ale z tym kogo udawał i w kogo wierzyłam, z tym z kim chciałam. On umarł, straciłam iluzję, została żałoba. Został też inny człowiek, dno i zero. Tak sobie rozgraniczam bo nie mogę uporządkować emocji, raz złość i myśli "czemu byłam taka głupia", innym razem ból po stracie. I dziś doszłam do tych przemyśleń, że mogę zachować te wspomnienia. I czytam to samo w "Głowach" :) Mojej miłości nie muszę kasować, ona była uczciwa.

  OdpowiedzUsuń
 47. Majko, a ja zastanawiam się czy mój predykament to było starcie z psychopatą czy coś innego co usilnie próbuje jakoś zaklasyfikować w poszukiwaniu odpowiedzi. Może będziesz w stanie mi pomóc?

  Kiedy czytam o psychofagach to znajduję paragrafy o ich próbach izolacji ofiary, zachowaniach o nacechowaniu agresywnym. Osoba, którą spotkałam wydaje mi sie jednak takim zimnym „wysblimowanym” wariantem psychofaga, ktory w jakims sensie jest jeszcze straszniejszy.

  Mój psychofag na początku nie zarzucał sms'ami ani nie wyznawał miłości - jego strategią był elegancki chłodek przeplatany letnią bryzą miłych słów, czarującym uśmiechem i planami na przyszłość, z którymi wyskakiwał jak z kapelusza.

  Jego zachowanie cechowalo sie ogolna niestaloscia uczuc – jak zabookowanie i zaplacenie swojej czesci za nasz wspolny wyjazd na wakacje, po czym zerwanie ze mna pare dni pozniej po telefonicznej sprzeczce. Na wakacje musialam jechac sama. Nastepnie nie odzywal sie dwa miesiace, az chyba doszly go sluchy, ze zaczelam ukladac sie jakos z kims innym. Wtedy rozpoczela sie kampania pt „zdobyc ja ponownie” – pelna romantycznych gestow.

  Z tym, ze czestotliwosc tych gestow taka sporadyczna, nie rozumialam jak ktos moze czuc wielka milosc ale dzialac w tym kierunku raz na dwa tygodnie. No i w dodatku wielka milosc do mnie nie przeszkadzala mu specjalnie zagadywac mojej przyjaciolki (wiedzial, ze sie znamy) na portalu randowym.

  Wszytskie jego „wielkie gesty” wydawaly sie sztuczne. Niby dostalam piekny list, gdzie pisal jak bardzo mnie kocha, a czytajc go mialam wrazenie „skad on moze brac te teksty i skad ta milosc.” Dlatego dopiero po pol roku uleglam persfazji. W zwiazku z nim czekala mnie juz tylko – wieczna niepewnosc, klamstwa, klotnie i uczucie jakbym caly czas podlegala sadowi.

  Z listy "czerwonych lampek" jest wiele rzeczy, które pokrywało się z jego zachowaniem - nie mówił wiele o sobie poza chwaleniem sie sukcesami w pracy, wpadal w używki (zioło) i kompletny pracoholizm, bagatelizowal wydarzenia ze swojej przeszłości, swoich problemów na nikogo nie zrzucał bo jego generalne zachowanie było takie jakby problemów nie miał, był czuły i opiekuńczy na pokaz, codziene relacje wiały chłodem i brakiem szacunku dla prostych rzeczy typu umówiona godzina spotkania, obietnice byly nic nie warte, rozdzwiek miedzy akcjami a zachowaniem ogromny (w niedziele rano szedl ze mna do kosciola, w niedziele wieczor zauwazylam u niego smsy do prostytutki ), obiecywal „oswiadczyny na Boze Narodzenie”– do niczego takiego nie doszło, zapytany o powod mówił „nie bylismy szczęśliwi dostatecznie długo” – co znaczyło, że ja nie zachowywalam sie dostatecznie dobrze przez odpowiednio dlugi okres czasu. Wszystko co robilam bylo krytykowane z usmiechem na twarzy. Reagowałam i„wybuchałam.”

  Ostatecznie najwiekszym problemem dla niego byly moje „przesadzone reakcje”. Wiedzialam, ze to jak sie zachowywal wobec mnie bylo nie okay i mowilam o tym – co bylo zawsze przez niego rozdmuchiwane do 10 w skali Richtera. Zarzucal mi, ze przesadzam, ze powinnam byc „bardziej wyrozumiala”, wszytskie spoznienia i wielogodzinne cisze (ktore byly na porzadku dziennym) mialy zawsze jakies „proste” usprawiedliwienie i prezentowal je w taki sposob, zeby dac mi do zrozumienia, ze zachowuje sie jak idiotka. Co jakis czas stawial mi tez zarzut bycia „zbyt analityczna” – choc gdy spytalam, czy uwaza ze moje analizy sa bledne powiedzial, ze nie no ale „moglabym czasem po prostu sie zrelaksowac.”

  Ostatecznie rozstalismy sie bo on „nie mogl wytrzymac” tego, ze kolejny raz przylapalam go na klamstwie i manipulacji.

  No ale moj psychofag mial tez wiele cech, ktore mozna uznac za wlasciwe – bardzo poukladane finanse, bardzo zorganizowany tryb zycia, budzil szacunek w pracy, wszyscy uwazali i dalej uwazaja go za przemilego mezczyzne, wiecznie usmiechniety.

  Niedlugo po naszym zwiazku znowu probowal cos niemrawo zagadywac. Jakies dwa miesiace pozniej widzialam juz jego zdjecia na imprezie z ludzmi z pracy, na jego szyji uwieszona kolejna „ofiara”.

  Psychofag czy nie psychofag?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brytanka, nie pytaj o niego, pytaj o siebie. Jak ty się w tym układzie czułaś/czujesz. Spokojna? Bezpieczna? Kochana? Zaopiekowana? Jeśli nie, jeśli wyczerpana, wykorzystywana, rozchwiana emocjonalnie, zdezorientowana, to nomenklatura nie ma znaczenia.

   Usuń
 48. Witam serdecznie :-)
  Chcę podzielić się swoją historią...tak w skrócie. Mam 31 lat...w takim związku byłam 15 lat. Sięgnęła swojego dna...Zakończyłam to jednym słowem "spierdalaj" i wyłaczylam uszy na jego słowa. Zajęłam się sobą i 2 wspólnych dzieci. Bez leków nie dałabym rady...leki przeciwlękowe, intensywna terapia dla ofiar przemocy. To już ponad 2 lata od uwolnienia :-) On siedzi w więzieniu...i zrobiłam ogromny progres. Ciesze się, że trafiłam na twojego bloga. Wszystko się zgadza co do słowa. Trafiłam tu, gdyż wczoraj ta gniada znów się odezwała...a ja dałam się zakręcić jak to zastraszna i zagubiona dziewczyna z przeszłości... Pierwszy tel był okropny...wybił mnie z mojego nowego cudownego świata. Ublizał Wrzeszczał poniżał i deptał i groził...sparaliżowało mnie...nie rozłączyłam się i nie wiem dlaczego. Bałam się. On rzucił słuchawką. Dobija się kilkanaście razy jeszcze...odebrałam i powiedziałam, że niech robi co chce a ja będę walczyć o siebie bo znam swoją wartość...i stało się...zmiana frontu! On mnie kocha nad życie... Cieszę się, że tu trafiłam :-) Mam pomysł :-) Użyje znów zaklęcia pt " spierdalaj" ;-)
  Kobitki trzymajcie się. Pozdrawiam serdecznie a książka to obowiązkowa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 49. Maju czy ja mam jeszcze szanse coś zmienić?Jestem w zwiazku z narcyzem juz 35 lat.To co czytam,jakbym czytała o sobie!Co musi sie wydarzyć,żebym na starosc miała swiety spokoj?A narazie wspolny dom kredyt i głodowa emerytura!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałam się kilka dni. Próbowałam się wczuć w Twoją rolę, teja. Nie wiem, jak to jest przeżyć w takim związku tyle lat. Mogę gdybyać, ale to będzie gdybanie z innej pozycji. Nie wiem, co musi się wydarzyć, żebyś wybrała siebie. Ale tak sobie pomyślałam, że jeśli już masz pełną świadomość, mimo, że zależności nie sprzyjają, może nigdy nie jest za późno. Żeby jeszcze poczuć tę nieznośną lekkość bytu bez tego wszystkiego, co towarzyszy takiemu związkowi. Moje kontakty z kobietami, które podjęły to ryzyko i ten wysiłek, wskazują na to, że bez względu na wiek i zawiłości finansowe, ta lekkość, to charakterystyczne obudzenie się pewnego dnia z lekką głową zawsze nadchodzi. I jeszcze jedno. Pojęcie starości jest względne. Naprawdę stara czułam się w tamtym związku. Teraz, po upływie pięciu lat czuję się o dziesięć młodsza. Może więc jeszcze chcesz czegoś więcej niż starości i spokoju :)

   Usuń
 50. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aneto, nie jestem ci wstanie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Czy to zresztą ma znaczenie? Najważniejsze są pytania o siebie. On, jeśli ma potrzebę rozwikłać własną zagadkę - niech się tym zajmie sam.

   Usuń
 51. Witaj Maju.
  Tydzień temu postanowiłam wyjść ze związku z bardzo niebezpiecznym człowiekiem, psychopatą - moim mężem i niestety ojcem mojego 5-letniego dziecka.
  Wychodzę zmaltretowana psychicznie, ale jeszcze o własnych siłach, na kolanach, ale jednak.
  Największym motywatorem byłaś Ty Maju - Twój blog na który natrafiłam kilka miesięcy temu (Twoja książka jest także w drodze).
  Chciałabym wyrazić ogromną wdzięczność za to że podzieliłaś się kawałkiem Twojego życia i za masę cennych rad praktycznych.
  Pozdrawiam Cię serdecznie,
  Magda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tu tylko piszę. :) Najważniejszą robotę odwalasz Ty, Magdo. Pozdrawiam Cię najserdeczniej.

   Usuń
 52. Czytałam teraz "Kobiety, które kochają za bardzo". Cieszę się, że najpierw trafiłam na Twoją książkę bo tamta zbytnio do mnie nie przemawia. Dobrze poszerzyć świadomość ale lepiej że czytałam to teraz a nie na początkach wychodzenia ze związku. Myślę, że po kilku miesiącach od przeczytania sięgnę do niej raz jeszcze. Nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno pytanie - czy uczucie tęsknoty do tego mężczyzny kiedyś wygaśnie? Wiem, że już nie wrócę do niego, nie chcę go, jest mi teraz dobrze i życie mi się układa. Myślenie w ciągu kilku miesięcy dystansu zmieniło się, ale czasem odczuwam nawał uczuć do niego i smutek że iluzja miłości się skończyła. Nie jest to częste, nie robię nic żeby wzbudzać to, czasem coś się przyśni, przypomni i wtedy czuję wielką tęsknotę za nim, a później mam wyrzuty sumienia że mam te uczucia. Docieram do artykułów, które mówią aby pozwolić tym uczuciom zaistnieć i poczekać aż miną. Chciałabym tylko wiedzieć czy można tak całkiem przestać być wrażliwym na kogoś. Jak to jest w praktyce, czy do końca życia trzeba się kontrolować aby nie ulec przyciąganiu do tej osoby jak alkoholik unikający picia? Nie mówię juz o przyciąganiu podobnych mężczyzn, nad tym pracuję też. Chodzi mi o to czy każda wyleczona z nałogowej miłości może jednoznacznie powiedzieć że już nic do swojego psychofaga nie czuje, że gdzieś w głębi nie tli się coś co wznowiło by wszystko gdyby tylko wyłączyć rozum. Szukam na to odpowiedzi, ale póki co jest dobrze i coraz lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 53. Witam, ja Rowniez wybierałam sobie takich partnerów, bo chciałam sie poczuć Matka Teresa. Moj pierwszy mąż ( jestem po rozwodzie) zakochał sie we mnie, walczył o mnie ( jest 20 lat starszy, ) ale mu sie udało, zaimponował mi , okazało sie ze był depresyjny, agresywny, alkoholik, ale opiekowałam sie nim dopóki uznałam ze odejdę dla dzieci by w końcu miały spokoj. Droga była ciężka, bo mieszkam w Niemczech i uciekłam do obcych mi ludzi -sąsiadów z wioski, ale byla do pokonania. Znalazłam piękne mieszkanie, kupiłam samochód, znalazłam prace, było spokojnie, za spokojnie ? Za samotnie... córki weekendy spędzały u kokezanek, ja sama w domu. Wtedy na portalu poznałam mojego obecnego partnera. Zarzucił sidła ns mnie i juz Rzuciłam prace, piękne mieszkanie, spokoj, spakowałsm dzieci i przeprowadziłam sie do niego po roku znajomosci na odległość . On wdowiec z 3 dzieci ja ze swoimi mieszkamy w tym samym Domu tylko w osobnych mieszkaniach na szczęście, tylko moje szczescue szybko uleciało. On grał nieszczęśnika, z Depresjami, dlugami, Jak sie szybko okazalo kobieciarz, z duzym popedem seksualnym i potrzebami ( to akurat nie był problem dla mnie ;)), ale niestety w czasie rozłąki padał w ramiona innych kobiet , dzieci Mniej Lub vardziej problematyczne, choc juz 4. Rok mija od śmierci mamy, jeszcze sie z tym problemem nie uporały, ale jak mowię o tym mojemu partnerowi to on wszystko neguje, jak to jego dzieci maja psychiczne problemy, nigdy! Dawałam rade , Szybko go rozszyfrowałam, mialam na niego sposoby, w domu tez duzo pomagał , jego zachowania były jakgdyby motorem dla mnie, takim pozytywnym bodźcem, przy nim stałam sie bardziej atrakcyjna, zadbana, byłam z nas dumna, świetne zycie prowadziliśmy tylko za późno zorientowałam sie ze to na moich kosztach. Spłaciłam jego długi, "pożyczał " non stop ode mnie pieniądze na zycie itd, na poczatku robiłam to chetnie bo widziałam Że on tez odżył, tylko nie zauważyłam jak mnie zdradza podstępnie, s jego kłamstwa i zdrady wypływały na wierzch przez głupie wpadki. Dalej wybaczyłam az do czasu kiedy zabronił mi kontaktów z moimi starymi przyjaciółmi i znajomymi, chciał nas skłócić, wypisywał do nich straszne rzeczy. Takim ukoronowaniem mojej decyzji była dodatkowo jego nowo niedawno poznana kobieta, niby wie o mnie ale... wiem do czego moj książę zmierza wiec mu postawiłam warunek, ja albo ona. Wybaczylam 2 zdrady , pewnie było ich wiecej, ale tylko te 2 udowodniłam mu. Trzeciej bym nie zniosła, czuje wstręt do siebie za to ze po 1 zdradzie go nie zostawiłam . Niestety mówi ze mnie kocha i chce byc ze mna ale z nowa koleżanka i tak bedzie pisać bo to nic złego ;). Odeszlam, od tygodnia walczę ze soba by znow nie ulec pokusie i nie dać sie na nowo złapać w jego pajęczynę. Jego dzieci przychodzą do nas, tulą sie do mnie, Szukam mieszkania gdzies dalej, jednej rzeczy nie moge sobie darować , tych zmarnowanych pieniędzy które w niego wtopilam, bo wiem ze raczej ich nie odzyskam a jest tego sporo. Jak przez miłość i zauroczenie potrafimy byc ślepi i działamy bezmyślnie !
  Książkę zamówię na pewno... szkoda ze nie można sie spotkac z Wami wszystkimi i porozmawiać osobiście :), zycze wszystkim kobietom i sobie tez wytrwałości na nowej drodze, bedzie ciężko ale my kobiety damy rade, jesteśmy przecież psychicznie mocniejsze od tych psychofagow !!!

  OdpowiedzUsuń
 54. witaj Maju , ja jestem w takim związku 25 lat , a mój mąż jest tyranem psychicznym , próbuję odejść , i modlę się by mi się udało po wielu poniżeniach , dodam , że jest alkoholikiem.Trzymajcie za mnie kciuki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Musisz chwilę poczekać na moderację i opublikowanie swojego wpisu.